Connect with us

Εθνικές Ομάδες

Πάλεψε για την ανατροπή, αλλά…

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β’ κατηγορίας, στην Τιφλίδα της Γεωργίας, η Εθνική κορασίδων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Ουκρανία με 19-18 και με δεδομένο ότι η Σερβία είναι το φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο, περιορίζονται οι ελπίδες πρόκρισης στην πρώτη τετράδα.

Η Εθνική είχε ένα μη παραγωγικό πρώτο μέρος, όπου σκόραρε μόλις πέντε γκολ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-5, ενώ έως το 45′ του δεύτερου μέρους οι Ουκρανές διατήρησαν τη διαφορά στα έξι τέρματα (18-12). Έκτοτε ξεκίνησε η αντεπίθεση της Εθνικής που με ένα σερί 5-0 κατάφερε να μειώσει σε 18-17. Οι Ουκρανές ξαναβρήκαν επιθετική λύση στο 59:17 ξεφεύγοντας με 19-17 και το μόνο που πρόλαβαν οι αθλήτριες του Αλέξη Ταρινίδη ήταν να μειώσουν σε 19-18.

«Νομίζω ότι η ομάδα μου δεν έπαιξε καλά στο πρώτο μέρος, έτσι προσπαθήσαμε να αντιστρέψουμε το σκορ στο δεύτερο. ίσως αν παίζαμε με τον ίδιο τρόπο από την αρχή, όπως στο δεύτερο, θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη», σχολίασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Από πλευράς Εθνικής πολυτιμότερη του αγώνα αναδείχθηκε η Αμβροσιάδου, ενώ από την Ουκρανία η Ντμιτριάσιν.

Αύριο (Κυριακή) στις 13:00 η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, από την οποία γνώρισε δύο ήττες στους φιλικούς αγώνες που έγιναν στην Προσοτσάνη.

Ουκρανία – Ελλάδα 19-18 (ημχ 11-5)
Ουκρανία: Ντμιτριάσιν 4, Μπονταρένκο 7, Χαβάβκα, 4, Κόζακ 3, Χολίνσκα 1, Χοντσαρένκο, Κόχιουκ, Μοροζένκο, Ορζάκοφσκα, Οβτσαρένκο, Πέτριβ, Ποτίμπνια, Σαλίμοβα, Βαλίεβα, Ζαλέτσκα, Ζόμερ.
Ελλάδα (Ταρινίδης): Αμβροσιάδου 5, Σεβδιλή 4, Χρυσοκέντη 3, Δαμάσκου 2, Κεπεσίδου 2, Κουλούρη, 1, Σακιζλή 1, Γαβριηλίδου, Κοτρότσιου, Κουτσιμάνη, Λεωνίδου, Μουρατίδου, Πανούση, Παπαδοπούλου Γ., Παπαδοπούλου, Βράμπα
Διαιτητές: Μπεουλάκερ – Γκίλις (Βέλγιο): Δίλεπτα: 4-8. Κόκκινη: Κεπεσίδου (50:09 – τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 4/5 – 2/3.

Η βαθμολογία του ομίλου: Σερβία 2, Ουκρανία 2, Βουλγαρία 0, Ελλάδα 0, Ν. Φερόε 0.

Το πρόγραμμα της Α’ φάσης
3 Αυγούστου (13:00): Ουκρανία – Ελλάδα 19-18
4 Αυγούστου (13:00): Ελλάδα – Σερβία
5 Αυγούστου (13:00): Ν. Φερόε – Ελλάδα
7 Αυγούστου (11:00): Βουλγαρία – Ελλάδα

More in Εθνικές Ομάδες