«Αέρας» ο Ολυμπιακός

Τζηρας ολυμπιακος ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Διομήδη στο «Μελίνα Μερκούρη» με 28-18 στον αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλο προβάδισμα το οποίο έφτασε και τα 8 γκολ λίγο πριν το 20′ (11-3).  Η διαφορά δυναμικότητας και εμπειρίας ήταν εμφανής, με τον Ολυμπιακό να έχει ως όπλο του την πολύ καλή άμυνα και τελικά οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 14-8.

Στο δεύτερο μέρος στην εστία του Ολυμπιακού πέρασε ο Άρσιτς και αν και στα πρώτα λεπτά ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (15-11 στο 35′), ο Ολυμπιακός από κει και πέρα ανέβασε την απόδοσή του και σταδιακά και τη διαφορά (23-14 στο 50′). Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη λίγο τη διαφορά (24-17 στο 55′) μέχρι το τελικό 28-18.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζηράς με 5 γκολ και για τον Διομήδη ο Χερουβέιμ με επίσης 5 γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-18

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 8-3, 11-4, 13-5, 14-8 (ημχ.), 15-11, 18-12, 21-13, 23-14, 24-17, 28-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπούμπαλο 4, Κόντης 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού, Τότος 4, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης, Μπινιάρης, Τσάτσας, Δάσκαλος.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/3-2/2