Γερμανικό… μπλόκο στην Τσεχία (vid)

Η Τσεχία ήθελε, η Γερμανία δεν την άφησε. Στα τελευταία 13 λεπτά οι Γερμανοί δέχθηκαν μόλις ένα γκολ κι αυτό ήταν το «κλειδί» για τη νίκη τους επί των Τσέχων με 22-19, στον εναρκτήριο αγώνα του ομίλου του Βάραζντιν για τη β’ φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Από το 47ο λεπτό και μετά, οι πρωταθλητές Ευρώπης υποχρέωσαν σε μπλακ άουτ τους Τσέχους, με σερί 6-0 προηγήθηκαν 22-18 στα 58:28, με τους Τσέχους να μειώνουν σε 22-19 (59’) και στην εκπνοή να αστοχούν σε σουτ στον αιφνιδιασμό για την ισοφάριση.

Η Γερμανία μπήκε νικηφόρα στη β’ φάση, διατηρώντας το αήττητο, η Τσεχία έχασε την ευκαιρία να μπει δυναμικά στη διεκδίκηση πρόκρισης στην 4άδα της διοργάνωσης.

Νίκη και για τη Δανία

Με πρωταγωνιστή τον Λάσε Σβαν (11 γκολ) η Ολυμπιονίκης του Ρίο, Δανία υπέταξε τη Σλοβενία με 31-28 (16-14)μ, αρχίζοντας κι αυτή με νίκη την παρουσία της στη β’ φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.