Για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή…

Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019, γνώρισε η Εθνική Ανδρών με 33-28 από το Βέλγιο στην πόλη Λουβέν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτσι μετά από τρεις αγώνες παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμό, την ίδια ώρα που η Τουρκία είναι στους 5, η Ολλανδία στους 4 και το Βέλγιο ανέβηκε στους 3.

Καταλαβαίνει κανείς ότι μετά από αυτή την ήττα χάθηκε και η τελευταία πιθανότητα η Εθνική να πάρει την πρώτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ, κάτι που λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο μετά το «διπλό» της Τουρκίας στο ΟΑΚΑ.

Πλέον ο όμιλος παρά την βαθμολογική αποτυχία, έχει εξελιχθεί σε μία ευκαιρία να χτιστεί μία νέα ομάδα με αρκετά νέα πρόσωπα –τα οποία είδαμε σήμερα- που θα μπορέσει κάποια στιγμή να είναι και πάλι ανταγωνιστική.

Δομπρής, Καλόμοιρος, Ιωάννου και Κρητικός είχαν καλή παρουσία και συγκαταλέγονται στα θετικά του αγώνα, αλλά από κει και πέρα υπάρχουν πολλά που πρέπει να αλλάξουν.

Για 17 λεπτά (7-9) η Εθνική Ανδρών ήταν αυτή που όλοι θέλουν. Έπαιξε γρήγορα, με καλά σουτ από την περιφέρεια με λύσεις και συγκέντρωση.

Στην συνέχεια όμως γνωστές αδυναμίες και παιδαριώδη λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Βέλγους να «καθαρίσουν» το ματς από το 40’ όταν και προηγήθηκαν με 25-17, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και τα 11 γκολ (30-19) στο 47’. Με… βοήθειες από τον τεχνικό των Βέλγων Γερίμ Σιλά που έκανε πολλές αλλαγές και δοκίμασε πολλά σχήματα και με καλύτερες επιλογές σε επίθεση και άμυνα, η Εθνική κατάφερε να μειώσει και να ηττηθεί με τα αξιοπρεπές 33-28.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Λέτενς που –μεταξύ άλλων- απέκρουσε τρία πέναλτι των Ελλήνων διεθνών (Κωστακίδης, Μάλλιος, Τζηράς), ενώ σε ένα ακόμη αστόχησε (δοκάρι) ο Ιωάννου, δείγμα για μία ακόμα φορά κακής συγκέντρωσης.

Η Εθνική μας την Κυριακή 7 Ιανουαρίου στις 17:00 θα υποδεχθεί το Βέλγιο στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στη Μίκρα Θεσσαλονίκης για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Η εικόνα του ματς

Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι τα μέσα του έλεγχε το ματς. Με τον Παπαδιονυσίου πήρε προβάδισμα (5-6) στο 12’, ενώ με τον ίδιο παίκτη στο 13:30 πέρασαν μπροστά με δύο γκολ (6-8).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά (7-9) με τον Δομπρή στο 16:30.

Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο πεντάλεπτο οι Βέλγοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά 11-9 με τον Ρόμπινς στο 21:10.

Στο 26’ με το σκορ στο 15-13 η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λέτενς νίκησε τον Χάρη Μάλλιο από τα επτά μέτρα και στην κόντρα οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 16-13, ενώ με νέο αιφνιδιασμό λίγο αργότερα ο Ντεμπέλε έκανε το 18-14. Καλόμοιρος και Κρητικός μείωσαν για την Ελλάδα σε 19-16, ωστόσο οι Βέλγοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (20-16) με τέρμα του Ρόμπινς στο 29:55.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με σερί 3-0 ανέβασαν την διαφορά στα 7 γκολ (23-16) στο 35:20.

Η Εθνική σημείωσε το πρώτο της γκολ με τον Ζαμπούνη στο 36΄(23-17), αλλά οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτη Αραπακόπουλου) έφτασαν στο +8 (25-17) στο 40’, ενώ στο 46:50 με τον Ουμς έκαναν το 30-19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και τα κατάφερε με επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας στο τελικό 33-28.

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 33-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-8, 10-9, 14-13, 20-16 (ημχ.), 22-16, 25-17, 28-19, 31-21, 31-23, 33-28

ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν 2, Τ. Μπολέρς 4, Ντέβις, Καουβενμπέργκς, Ρόμπινς 5, Ντενέρ, Καντέ, Ντανς 2, Νέβιλ, Κετζιορά 8, Βάνκοσεν, Ν. Μπολέρς 5, Κεριμί 3, Ντε Μπέλε 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραϊτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 5, Λοίζος 1, Κρητικός 4, Μπουκοβίνας, Δομπρής 3, Τζηράς 1, Ιωάννου 4, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 4, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Ζαμπούνης 1.

Διαιτητες: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κονσεισάο (Πορτογαλία)

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-3/7