Δίκαιη μοιρασιά

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Ευόσμου παρουσία τουλάχιστον 2.000 θεατών, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 17-17.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό με πρωταγωνίστριες τις άμυνες, αλλά και τους τερματοφύλακες με τον Κώστα Τσιλιμπάρη των «ερυθρολεύκων» να τελειώνει το ματς με 17/34 (50%) και τον Κώστα Κοτανίδη του «δικεφάλου» να μπαίνει στην διάρκεια του ματς και να διατηρεί την ισοπαλία, σταματώντας το σουτ του Αλβανού στην τελευταία φάση του ματς.

Ο Στέλιος Σεϊρεκίδης άρχισε τον αγώνα με τους Γουργούμη, Τσίλη, Βεσελίνοβιτς, Πετρίδη, Παλάσκα, Κοκώνη και Αραμπατζή, ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας ξεκίνησε με τους Τσιλιμπάρη, Κωστακίδη, Σανίκη, Αλβανό, Τζηρά, Παπαδιονυσίου και Κανδύλα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έλεγχε το ματς και προηγήθηκε ακόμα και 4 γκολ (5-9) στο 28:40, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 6-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο «δικέφαλος» ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10 (37’) με τον Βεσελίνοβιτς, ενώ λίγο αργότερα (45’) με τον Κυπραίο πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με 13-12.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε ψύχραιμα το επόμενο πεντάλεπτο και με σερί 4-0, έφτασε στο 13-16 με τον Παντελή Κωστακίδη και όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ με την δύναμη της έδρας γύρισε το ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει 17-17 στο 56:44 με τον Παλάσκα, ενώ είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά, αλλά ο Πετρίδης έκανε βήματα, ενώ μία φάση νωρίτερα ο Γουργούμης απέκρουσε το πέναλτι του Αλβανού.

Στην τελευταία φάση ο Αλβανός πήρε την επίθεση με τον Κοτανίδη να ακουμπάει την μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στο δοκάρι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 20’ συνέβη ένα απαράδεκτο σκηνικό, όταν ο Δημήτρης Τζηράς στην προσπάθεια του για διεκδίκηση της μπάλας, έφτασε στα κάγκελα, δεχόμενος χτυπήματα από οπαδούς του ΠΑΟΚ για λίγα δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι διεκόπη για λίγο με διαμαρτυρίες από πλευράς ανθρώπων των φιλοξενούμενων και άρχισε και πάλι κανονικά.

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-17
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-4, 2-4, 3-5, 4-7, 6-9 (ημίχ.), 8-10, 10-10, 13-13, 13-15, 15-17, 17-17
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2, Καραγκιοζόπουλος, Γκρκ, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Οικονόμου, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Στουμπής, Ασβεστάς, Κανδύλας, Σανίκης 2, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 2/3- 6/7