«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Σανικης Ολυμπιακος ΠΑΟΚ

Ο Γρηγόρης Σανίκης – μια ημέρα μετά την ονομαστική του εορτή – έκανε και δώρο στους συμπαίκτες του και στον προπονητή του στον Ολυμπιακό. Πήρε από το χεράκι – κυρίως στο πρώτο μέρος – τους «ερυθρόλευκους» και τους οδήγησε σε μια άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι Πειραιώτες παρέμειναν αήττητοι – με μοναδική απώλεια βαθμού την ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ στον α’ γύρο – και παράλληλα πήραν διαφορά τεσσάρων βαθμών από τους Θεσσαλονικείς και το αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας. Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier αφού και όλα τα ντέρμπι έχουν στην έδρα τους και πολύ δύσκολα θα έχουν απώλεια βαθμών μεγαλύτερη των τεσσάρων.

Αν και το κλειστό «Μ. Μερκούρη» δεν γέμισε, οι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια ζεστή ατμόσφαιρα και οι παίκτες του Γιώργο Ζαραβίνα μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και προηγήθηκαν 4-0, πριν ο ΠΑΟΚ καταφέρει να σκοράρει πεντέμισι λεπτά μετά το εναρκτήριο σφύριγμα και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενος τις δίλεπτες αποβολές. Οι Θεσσαλονικείς έμειναν χωρίς γκολ στο διάστημα 22’-30’, όπου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 15-9, έχοντας παίξει καλό χάντμπολ και με αιφνιδιασμούς και με εντυπωσιακές φάσεις με πρωταγωνιστή κυρίως τον Σανίκη (7 γκολ στο πρώτο μέρος).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με την ίδια συνταγή που χρησιμοποίησε και ανέτρεψε τα δεδομένα κόντρα στον Διομήδη να το πετύχει και με τον πολύ πιο έμπειρο και ποιοτικό Ολυμπιακό. Με άμυνα 5-1 ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε τρόπο να κλέψει μπάλες, να τρέξει, να πετύχει εύκολα τέρματα την ώρα που ο Γιώργος Ζαραβίνας προσπαθούσε να κάνει διαχείριση δυνάμεων με αλλαγές και ροτέισον.

Ακόμη κι έτσι όμως ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο από τα δύο γκολ, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός έβρισκε τους τρόπους να σκοράρει και να διατηρεί τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV 26-22
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 5-2, 7-4, 9-6, 12-8, 15-9 (ημχ.), 17-12, 18-15, 19-16, 20-17, 23-19, 26-22
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 8, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Πανιόπουλος, Παλάσκας 4, Τσίλης 2, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς, Κυπραίος 4, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/2-6/7

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 42:36 του αγώνα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο συνοδός της Α’ ομάδας Ιωάννης Δαλέζιος μετά από άδεια που ζήτησε από τον παρατηρητή. Β) Μετά το τέλος του αγώνα ο παράγοντας του Ολυμπιακού ΣΦΠ Ευθύμης Πουρνάρας είπε στον παρατηρητή Σωτήρη Μίγκα: ’’Κόφτο, γιατί παίρνεις στο λαιμό σου τους διαιτητές’’.