Ιωνικός… απ’ τα παλιά

Ιωνικός ΝΦ

Πολύ δυνατό παιχνίδι επιπέδου Handball Premier πραγματοποιήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον Ιωνικό να κερδίζει 26-22 τον Άρη Νίκαιας για την 9η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλο πάθος και γύρισαν το ματς υπέρ τους με τον Άρη να προηγείται με τρία γκολ (9-12) στο 25’.

Ο Ιωνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 13-12 στο ημίχρονο ενώ με επιμέρους σκορ 9-3 βρέθηκε μπροστά στο 37’ με 18-15.

Στην συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τον εξαιρετικό Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια κατάφερε να φτάσει στο 20-16 (44:53).

Ο Άρης που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν νευρικός και προβλέψιμος, κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς με τέρμα του Τούτση στο 53:42 (22-20), αλλά με δύο γρήγορα γκολ οι γηπεδούχοι έκαναν το 24-20 στο 57’ και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Άρη στο πρωτάθλημα που έπεσε από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται πλέον ο Νηρέας.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-7, 7-9, 9-11, 13-12 (ημχ.), 16-15, 18-16, 20-16, 22-18, 22-20, 26-22

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Μαντζόπουλος): Ζακυνθινός, Αργυράκης 1, Κώστας, Μπούτος 3, Θεοδωρόπουλος, Αντωνιάδης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 9, Μπιτόπουλος 2, Μουρελάτος 1, Πόρουμπ, Τσαγκόγεωργας 5, Μάγκος 1, Μαυροφρύδης 3, Σωτηρίου, Καψάλης.

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Τζανακάκης, Κουρής 2, Μπελεχρής, Παπαϊωάννου, Αθανασίου, Τούτσης 5, Αμανατίδης, Γρηγοράκης 2, Μουλιάτος 3, Μαλανδρένιας 1, Κλημάνογλου 1, Γιαμπουράνης, Χαραλάμπους 1, Γραμματικόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου 4, Μελετάκος 3.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 4/5-0/0.