Κακή παράδοση για ΑΕΚ

Παραδοσιακά η έδρα της ΧΑΝΘ είναι «αφιλόξενη» για την ΑΕΚ, η οποία στο παρελθόν έχει υποστεί μεγάλες ζημιές, ανεξάρτητα από την ποιότητα του ρόστερ που διέθετε.

Έτσι το σημερινό παιχνίδι είναι ακόμα πιο δύσκολο, αφού η «Ένωση» μετά από δύο ήττες κόντρα σε Διομήδη και Ολυμπιακό, είναι «υποχρεωμένη» να πάρει τη νίκη, έχοντας μάλιστα και δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια υποδεχόμενη τους Δούκα (6η αγωνιστική) και ΠΑΟΚ (8η αγωνιστική).

Συγκεκριμένα σε 11 αγώνες για πρωτάθλημα και κύπελλο, η ομάδα της ΧΑΝΘ έχει κερδίσει 4 φορές, άλλες 4 νίκες έχει η ΑΕΚ, ενώ 3 ματς έληξαν ισόπαλα!

Μάλιστα η «Ένωση» αγνοεί την νίκη στη ΧΑΝΘ από τις 9 Μαρτίου 2014 (29-31), έχοντας δύο ήττες και μία ισοπαλία στα τρία τελευταία παιχνίδια της στη Θεσσαλονίκη!

Περνάει «σίφουνας» από την Έδεσσα ο Διομήδης
Εξαιρετική παράδοση έχει χτίσει στην Έδεσσα ο Διομήδης Άργους, αφού σε 11 παιχνίδια, έχει 10 νίκες και μόλις μία ήττα.
Μετά την νίκη του την περίοδο 2009-2010 με 24-21 ο Αερωπός μετράει 8 σερί ήττες και ουσιαστικά μετά από χρόνια, πέρσι κατάφερε να κοντράρει στα ίσια τους Αργίτες, χάνοντας στο νήμα (21-22).

Μόνο νίκες κόντρα στον Φοίβο ο Δούκας
Ευνοϊκή προϊστορία κόντρα στον Φοίβο Συκεών έχει ο Δούκας, αφού έχει επικρατήσει και στους πέντε αγώνες έναντι του αντιπάλου του στην Αθήνα.

Νίκες Δούκα: 5

Στο παιχνίδι της Δράμας, ο Φίλιππος στη μοναδική αναμέτρηση που έχει διεξαχθεί μέχρι σήμερα νίκησε την περίοδο 2014-2015 τον Γ.Σ. με 32-26.