Λύγισε στο φινάλε η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων μετά από πολύ καλή εμφάνιση έφτασε ένα βήμα πριν την πρόκριση στον τελικό του 6ου διεθνούς τουρνουά ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018, αλλά η Κροατία επικράτησε με 21-20 έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Γιάκοβ Νέραλιτς που σκόραρε συνολικά 8 γκολ και το νικητήριο, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιτελικού.

Η Εθνική θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στο Ισραήλ στον μικρό τελικό που θα αρχίσει στις 18:30, ενώ οι Κροάτες θα παίξουν στις 20:15 με τους Ισλανδούς για το χρυσό μετάλλιο.

Οι Κροάτες βασιζόμενοι στα ατομικά ποιοτικά τους στοιχεία αλλά και στην ομαδική συνοχή που έχουν δείξει ότι έχουν σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά είχαν τον έλεγχο του αγώνα βρίσκοντας λύσεις στην πιεστική ελληνική άμυνα που τους επέτρεψε να έχουν το προβάδισμα για 59’ και τους είχε δώσει μια διαφορά έξι γκολ στο 42’ (18-12) με ηγέτη στο επιθετικό κομμάτι τον Γιάκομπ Νέραλιτς.

Ο Κροάτης περιφερειακός ήταν ασταμάτητος και μόνιμη πηγή κινδύνου για την «γαλανόλευκη» άμυνα και τον Μπαμπαντζανίδη (15/36 επεμβάσεις, 41,7%), ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Η Ελλάδα με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση με την είσοδο του Αλεξανδρίδη στην στη περιφέρεια.

Το κυριότερο στοιχείο όμως ήταν η άμυνα που έδωσε το δικαίωμα στην Εθνική να τρέξει και με ένα σερί 5-0 (όσα γκολ είχε σημειώσει από το 30’ μέχρι το 42’) μείωσε σε 18-17 στο 47’ μεταφέροντας το άγχος στην πλευρά των Κροατών.

Η Κροατία κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το 58:35 όταν ισοφάρισε ο Τζωρτζίνης, αλλά στη συνέχεια η ελληνική άμυνα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον… συνήθη ύποπτο Νέραλιτς που σκόραρε στο 59:37 με την Εθνική να μην μπορεί να απαντήσει στα 23 δευτερόλεπτα που είχε στην διάθεση της.

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 21-20

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-4, 8-5, 10-8, 12-9 (ημχ), 13-11, 17-12, 18-13, 19-18, 20-19, 21-20

ΚΡΟΑΤΙΑ (Νίνο Μάρκοβιτς): Γιούτρισα 1, Φάρκας, Λίσατς, Ντέντο, Σβρίζνιακ 3, Γκρντόβιτς, Νέραλιτς 8, Λέσκοβετς 2, Σάλιτς, Τίντορ 2, Μπάκοβιτς 1, Στρικόβιτς 2, Τρνίνιτς 1, Πούριτς 1, Τούτσιτς, Πάντζα.

EΛΛΑΔΑ (Νίκος Γεωργιάδης): Πετρομελίδης, Σινά 3, Βασιλείου-Τσάφος, Γιάντσα, Μπινιάρης 4, Ταμπάκος, Παγιάτης 2, Τζωρτζίνης 1, Παπάζογλου, Σαράφης 8, Δικαιούλιας, Αλεξανδρίδης 1, Κοτσιώνης 1, Αναγνωστόπουλος, Σκούφας, Αναστασίου, Μπαμπατζανίδης, Στανκίδης.

Διαιτητές: Άλβαρεζ – Μπουσταμάντε (Ισπανία). Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/1-4/5.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάκοφ Νέραλιτς (Πλέι μέικερ Κροατίας): «Αρχίσαμε πολύ καλά, είχαμε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κρατούσαμε το παιχνίδι στα χέρια μας και παραλίγο να το χάσουμε, δεν ξέρω τι συνέβη και χάσαμε διαφορά έξι γκολ. Η Ελλάδα είναι μια πολύ και δυνατή αντίπαλος, θα μπορούσε να μας κερδίσει. Στο τέλος ήταν θέμα τύχης, ενός σουτ. Είμαστε ευτυχισμένοι που θα παίξουμε στον τελικό, χθες χάσαμε στο γκολ από την Ισλανδία, τώρα έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε ρεβάνς».