Μάγκες από την Πυλαία, στη Ηandball Premier (pics+vds)

Η Πυλαία θριαμβεύοντας μέσα στην Κέρκυρα, επί του Φαίακα με 28-24, πανηγυρίζει επάξια την επιστροφή της στη Handball Premier.

Στο παιχνίδι που θα έκρινε το εισιτήριο ανόδου από τον 2ο όμιλο της Α2 ανδρών, η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε πιο έτοιμη, κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο και μετά την περίοδο 2016-17, θα δώσει ξανά το “παρών” στην Handball Premier.

Στον Φαίακα είχαν να υπερηφανεύονται για το αήττητο της έδρας, η ομάδα είχε ηττηθεί από τον Αερωπό Εδεσσας, στον προημιτελικό του Κυπέλλου, όμως οι παίκτες δεν μπόρεσαν να σηκώσουν το βάρος ενός τέτοιου αγώνα, και το όνειρο της παρθενικής παρουσίας κερκυραϊκής ομάδας στη μεγάλη κατηγορία του χάντμπολ, απλά έσβησε.

Στο κατάμεστο γυμναστήριο της Κέρκυρας, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα πρωταθλητή και με 2-1 νίκες, έφθασαν στη νίκη-άνοδο.

Οι παίκτες του Φαίακα, με την ένθερμη υποστήριξη των φίλων της ομάδας και με τον ενθουσιασμό του γηπεδούχου προηγήθηκαν 4-2 (9’), αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 6-4 (16’) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Με ένα νέο ξέσπασμα η Πυλαία έφθασε στο +6, 15-9 στο 34′ φορτώνοντας με περισσότερη πίεση τους παίκτες του Φαίακα, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Προσαρμόζοντας την άμυνά τους στην κυριότερη αιχμή των γηπεδούχων, τον Νίκο Ριγανά, διατήρησαν διαφορά πέντε γκολ, 19-14 (45′), δεν πανικοβλήθηκαν όταν ο Φαίακας μείωσε σε 19-16 (46′), 21-18 (49′) και 25-22 (57′), φθάνοντας στον θρίαμβο.

H αγωνιστική περίοδος κλείνει ονειρεμένα για την Πυλαία, καθώς τον προηγούμενο μήνα ο σύλλογος πανηγύρισε τον πανελλήνιο τίτλο στους έφηβους, την άνοδο στην Α1 εξασφάλισε και η γυναικεία ομάδα και την πρωτιά στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε σιγή ενός λεπτού, στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας των Ποντίων.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

ΑΟ ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 24-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 4-5, 8-7, 9-10, 9-12 (ημ.), 10-15, 12-17, 15-19, 18-22, 21-24, 24-28
ΑΟ ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κορακιανίτης 5, Ριγανάς 2, Κόντης 6, Δελλής 5, Κουλούρης 1, Βάγιας 1, Κατσαρός 2, Σουλάνης, Κουτσικόπουλος 1, Τσόνας, Παγωνίδης 1, Ρίγγας, Δόικας, Πάλλας, Νάστος.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος):Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 5, Ανθομελίδης 4, Τσεζνετζίδης 5, Κουκμίσης 4, Γιαννακίδης, Ιλέρης 5, Ανανιάδης 1, Πετρίδης, Μάτοβιτς 2, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Αλεξανδρίδης, Ελέτα 2
Διαιτητές: Ταζφερόπουλος, Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι:2/2-3/4