Ματσάρα!

Ένα μεγάλο ντέρμπι αντάξιο Ολυμπιακού και ΑΕΚ και διαφήμιση για το χάντμπολ πραγματοποιήθηκε στου Ρέντη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 23-23 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό από πλευράς εξέλιξης του σκορ με τις δύο ομάδες να μας προϊδεάζουν για την συνέχεια αυτής της σεζόν που ουσιαστικά μόλις ξεκίνησε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και με τέσσερα γκολ του Ρέινα προηγήθηκε 5-1 (8’), ενώ στο 14’ η διαφορά πήγε στο +5 με τέρμα του Τζηρά.

Η ΑΕΚ άλλαξε την άμυνα της από 6-0 σε προωθημένη 5-1 με τον Γιάκομπσεν στον άσσο, σε συνδυασμό μάλιστα με το πρόβλημα τραυματισμού του Σανίκη που τον έβγαλε νοκ- άουτ από το πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να δυσκολεύονται επιθετικά.

Ωστόσο στην άμυνα ο Ολυμπιακός ήταν σταθερός και είχε έναν καλό Κώστα Τσιλιμπάρη (12 επεμβάσεις στο σύνολο) που όταν χρειαζόταν σταματούσε τους αθλητές της Ένωσης.

Σταδιακά η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 12-10 με τέρμα του Ρέινα στο 29:57.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το προβάδισμα τριών τερμάτων (15-12) του Ολυμπιακού στο 37’, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 39’ με τον Ζαμπούνη.

Παράλληλα άρχιζε να βελτιώνεται και ο Ραντούλοβιτς που έκανε κάποιες αποκρούσεις και το παιχνίδι για ώρα ήταν γκολ- γκολ.

Στο 59:30 ο Τζηράς έκοψε δεύτερο πίβοτ και κατάφερε να σκοράρει για το 23-22 με την ΑΕΚ να παίζει με παίκτη λιγότερο λόγω δίλεπτης στον Γραμματικό για διαμαρτυρία.

Η Ένωση γύρισε καλά την μπάλα και αυτή έφτασε στον Παπαδιονυσίου που κέρδισε το πέναλτι οριακά εντός χρόνου, όπως φάνηκε από το τηλεοπτικό ριπλέι με τον Γιάκομπσεν να γράφει σε… νεκρό χρόνο το τελικό 23-23.

Από πλευράς Ολυμπιακού πάντως αμφισβητούν ότι υπήρξε παράβαση από τους Αραπακόπουλο και Κανδύλα πάνω στον πίβοτ της ΑΕΚ.

Για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Λέμος, ενώ σταθερός ήταν ο Τζηράς, ενώ για την ΑΕΚ εκτός του Γιάκομπσεν, κρίσιμα γκολ σημείωσε ο Μπάλαζ.

Για τον Ολυμπιακό εκτός 16αδας ήταν οι τραυματίες Λιάπης και Κόντης, ενώ για την ΑΕΚ ο Παναγιώτης Νικολαΐδης που βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημχ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας):Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Χιμένεθ 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίοου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 4/4-3/4