Με καρδιά πρωταθλήτριας

Η Πυλαία έκανε την απόλυτη ανατροπή, νίκησε στο κατάμεστο Φιλίππειο τον Φίλιππο Βέροιας με 16-19 και χρειάζεται ένα βαθμό αύριο απέναντι στον Φοίβο Συκεών για να στεφθεί πρωταθλήτρια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων.

Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα και είχε τα πάντα. Δυνατές φάσεις, ένταση, τραυματισμούς εκατέρωθεν και πολύ πάθος.

Με την κερκίδα να δίνει ώθηση από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες του Τάσου Χατζηπαρασίδη κατέθεσαν ψυχή στην άμυνα και μπλόκαραν τα ατού της Πυλαίας στο πρώτο μέρος. Σε συνδυασμό με τις επεμβάσεις του Καλλιαρίδη και ουσιαστικές επιθετικές επιλογές οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήραν προβάδισμα πέντε τερμάτων (11-6) στο τέλος του πρώτου μέρους και ανέβασαν τη διαφορά στα έξι γκολ (12-6) στο ξεκίνημα του δεύτερου. Απώλεια για την Πυλαία ήταν ο Βακουφάρης που τραυματίστηκε στο 21ο λεπτό  στη μύτη και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Από το 12-6 και έπειτα η εικόνα του αγώνα άλλαξε και σε αυτό συντέλεσε και ο τραυματισμός του Τριανταφυλλίδη (η πρώτη εκτίμηση αναφέρει διάστρεμμα) που έμεινε για δεκαπέντε λεπτά εκτός αγώνα. Ο Φίλιππος βραχυκύκλωσε, έμεινε για περισσότερα από 15 λεπτά καθηλωμένος στα 15 γκολ και η Πυλαία με τον Κουκμίση να δείχνει και πάλι την αξία του πασάροντας και σκοράροντας και παρά την αποβολή του προπονητή της Πάνου Γούσιου στο 49’ για διαμαρτυρία έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 15-17 στο 56:30 και να σφραγίσει τη νίκη της με δύο ακόμη αναπάντητα γκολ (15-19)! Ο Φίλιππος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει  στο τελικό 16-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-6, 8-6, 9-6, 11-6 (ημχ), 12-6, 13-9, 15-13, 15-15, 15-17, 16-19.
Φίλιππος (Χατζηπαρασίδης): Καλλιαρίδης, Στεργιόπουλος, Τζίμπουλας 2, Γραμματικόπουλος, Ελευθεριάδης Χρ., Τριανταφυλλίδης 2, Παπαδόπουλος 1, Ελευθεριάδης Γ. 2, Ρίζος 1, Σαράφης Π.Σ. 3, Παπαγιάννης, Κουκουτσίδης 3, Σαράφης Κ.Σ. 2, Τζωρτζίνης, Ταραμονλής, Φιλόσογλου.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Νικολαΐδης, Σουλτάρης, Λασκαρούδης 2, Τσαχουρίδης, Ελέτα 5, Βακουφάρης, Κουκμίσης  Ν. 5, Κουκμίσης Κ. 1, Τοκατζόγλου, Πετρίδης 5, Βιολιτζής, Μπουλταδάκης 1, Αλεξανδρίδης, Χουζούρης, Κολυμπάρης, Καλαφάτης.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 8 – 7. Κόκκινη: Γούσιος (49:10 για έντονη διαμαρτυρία). Πέναλτι: 3/3 – 2/3

Α’ όμιλος:
Φοίβος Συκεών 4 (61-63),Φίλιππος Βέροιας 4 (73-69), ΑΣΕ Δούκα 2 (58-62), Άρης Νίκαιας 2 (64-60)
Β’ όμιλος: ΑΕΣΧ Πυλαίας 6 (89-72), Ολυμπιακός ΣΦΠ 4 (87-77), ΧΑΝΘ 2 (80-85), ΑΟ Κοζάνης 0 (63-85)

Τα αποτελέσματα της 3ης ημέρας
ΑΣΕ Δούκα-ΑΟ Κοζάνης 38-19
Άρης Νίκαιας – ΧΑΝΘ 29-27
Φοίβος Συκεών – Ολυμπιακός 25-30
Φίλιππος Βέροιας – ΑΕΣΧ Πυλαίας 16-19

Βαθμολογία ομίλου 1-4: ΑΕΣΧ Πυλαίας 4 (49-39), Ολυμπιακός 2 (53-55), Φοίβος Συκεών 2 (48-52), Φίλιππος Βέροιας 0 (38-42).
Βαθμολογία ομίλου 5-8: ΑΣΕ Δούκα 4 (57-35), Άρης Νίκαιας 2 (45-46), ΧΑΝΘ 2 (54-49), ΑΟ Κοζάνης 0 (39-65).

Το πρόγραμμα της τέταρτης ημέρας (Φιλίππειο)