Μια νίκη από τη Handball Premier o Άρης Νίκαιας

Το πρώτο από τα δύο βήματα, για την άνοδο στην Handball Premier, πραγματοποίησε ο Άρης Νίκαιας, επικρατώντας του Ποσειδώνα Λουτρακίου με 22-20, στο ΔΑΚ Νίκαιας «Πλάτων», στον πρώτο τελικό των πλέι οφ του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Η ομάδα της Νίκαιας εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και τώρα έχει δύο ευκαιρίες για να φθάσει στον στόχο ανόδου.
Ο Αρης είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του, αν και στο τελευταίο του κομμάτι, τα χρειάστηκε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-13 (44’) και 19-15 (45’), όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 έφθασαν στην ισοφάριση (19-19). Όμως οι παίκτες του Αρη, με δικό τους 3-0, έφθασαν στο 22-19, και μαζί στο 1-0 στη σειρά των τελικών.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα.

Όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα: «Το χρονόμετρο του γηπέδου στο Α’ ημίχρονο σταμάτησε να λειτουργεί στα τρία τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να τελειώσουμε το ημίχρονο με χρονόμετρο χειρός.

Στο β’ ημίχρονο το χρονόμετρο μπλόκαρε εντελώς στο 49’ του αγώνα και για λόγους συνέχισης του αγώνα, τα υπόλοιπα 11 λεπτά παίχθηκαν με χρονόμετρο χειρός, από το σκορ αναγραφής στο ταμπλό του γηπέδου κανονικά.

Το παραπάνω πρόβλημα προκάλεσε πολλά προβλήματα, αλλά και διαμαρτυρία από τη β’ ομάδα»,

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 22-20
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-3, 7-4, 9-5, 12-8 (ημ.), 14-11, 16-12, 19-15, 19-18, 20-19, 22-20
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής, Αθανασίου 3, Τούτσης, Αμανατίδης 2, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος, Ζαχάρης 2, Μαλανδρένιας 2, Τερλέτσκι, Κλημάνογλου 4, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 5, Γραμματικόπουλος 2, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 1.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Αικατερίνης 4, Γκίκας, Δημητρόπουλος 1, Καλής, Τυφτικίδης1 , Μπεκιάρης 5, Σταματίου, Χατζηκωνσταντίνου, Βλαχογεώργος, Φίλης, Βασιλειάδης 5, Μιχάι 4, Ρουμελιώτης.
Διαιτητές: Συρεπίσιος, Τόλιος Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι:2/3