Νίκησε τον Αρίων, κοιτάζει το ντέρμπι

φαιακας κερκυρας

Ο Φαίακας Κέρκυρας νίκησε τον Αρίων Πτολεμαΐδας στην έδρα του με 25-22 και διατηρήθηκε σε τροχιά κορυφής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι «γκάζωσαν» στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και  πήραν ένα προβάδισμα έξι τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε απλά να το διαχειριστούν, πράγμα που έκαναν με επιτυχία παίρνοντας τη νίκη.

Πλέον ο Φαίακας (με παιχνίδι λιγότερο) θα περιμένει την αναμέτρηση με την ΑΕΣΧ Πυλαίας που είναι και αυτή αήττητη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 25-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 9-7, 12-9, 15-9 (ημχ.)

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ  (Σοφία Κακαρούγκα): Πάλλας, Κόντης 3, Σουλάνης, Κατσαρός 4, Ριγανάς 5, Κορακιανίτης 4, Νάστος 2, Δάσκαλος 3, Κατσακιώρης, Βάγιας 1, Γκόγκας, Δόϊκας, Κουλούρης, Παγωνίδης, Δέλλης 3, Μπαρούμας.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Δημήτρης Πασιαλής): Κατωτοικίδης, Παναγιωτίδης 4, Αβραμίδης 3, Κόλλιας, Ασιάνος, Νικολαΐδης 6, Τσαναξίδης 1, Παρπουλάς 3, Μουλάκης 2, Παπαχρήστου, Χαραλαμπίδης, Ακριτίδης 3.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 1/2-2/2

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα πως το παιχνίδι έγινε με καθυστέρηση 30 λεπτών λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ.