Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Αρίων

αριων πτολεμαιδας ομαδικη

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Αρίων Πτολεμαΐδας καθώς επικράτησε με 33-29 του Αρχέλαου. Στο συγκεριμένο παιχνίδι ο ένας διαιτητής λόγω προβλήματος αντικαταστάθηκε μετά από επικοινωνία με την ΚΕΔ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και μετά τα πρώτα 10 λεπτά κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας κλείνοντας το ημίχρονο με 6 τέρματα (18-12).

Στην επανάληψη, ο Αρίων διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά που είχε (ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα 2 γκολ) και έτσι κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 33-29

Τα πεντέλεπτα: 3-1, 5-3, 8-7, 10-9, 15-10, 18-12 (ημχ.) 19-15, 22-18, 24-22, 28-25, 31-28, 33-29

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Δημήτρης Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης, Κατωτοικίδης, Παναγιωτίδης 7, Αβραμίδης 2, Κόλλιας 5, Ασιανός, Νικολαΐδης 7, Ακριτίδης 4, Γιώσκος, Τσαναξίδης 7, Μουλάκης 1, Παπαχρήστου, Ψαλίδας.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Σωκράτης Σκουφάς): Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Δράντζιος, Ξώνης, Εγγλέζος 3, Ρανγκέλοβιτς 6, Θυμιόπουλος 4, Χαραλαμπίδης 7, Τερζής, Παπανάκος, Καϊμακάμης, Σκουφάς Δ., Σκουφάς Α., Σαμλίδης 4.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 4/5-2/2

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος του ορισθέντα διαιτητή του αγώνα, Τομίδη Ιωάννη και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την ΚΕΔ, το παιχνίδι σφύριξε στη θέση του ο Μπουγιάκας Γεώργιος».