Πέρασε αήττητη

σκοπια γερμανια

Η έκπληξη του 3ου ομίλου του α’ γύρου του Euro 2018 στην Κροατία είναι η ΠΓΔΜ που πήρε την πρόκριση στην κυρίως φάση της διοργάνωσης χωρίς ήττα αφού μετά τις δύο νίκες της στο γκολ επί των Σλοβενία και Μαυροβούνιου, υποχρέωσε σε απώλεια βαθμού – τη δεύτερη συνεχόμενη – και την κάτοχο του τίτλου Γερμανία.

Η επιλογή του Ραούλ Γκονζάλεθ να παίζει με επτά παίκτες γηπέδου κατά τη διάρκεια των επιθέσεων αλλά και άμυνα 5-1 έβαλε δύσκολα στους Γερμανούς που όταν βρήκαν ρυθμό κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (10-7 στο 21’ με ένα επιμέρους σκορ 7-1) το οποίο όμως εξανεμίστηκε πριν το ημίχρονο (12-11).

Στο δεύτερο μέρος η ΠΓΔΜ προηγήθηκε με 19-16, αλλά αυτή τη φορά ήταν τα «πάντσερ» που έπαιξαν με επτά παίκτες στην επίθεση και 5-1 άμυνα για να περάσουν μπροστά 21-20 δέκα λεπτά πριν το τέλος, διαφορά που όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν, με το ματς να τελειώνει 25-25.