Πέρασε από τις Συκιές η Πυλαία

Τη νίκη με 26-21 πανηγύρισε η Πυλαία στην έδρα του Φοίβου, στο εξάναβολής παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Handball Premier.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ κατά τη διάρκεια των πρώτων λεπτών του αγώνα. Από το 13ο λεπτό και έπειτα, η Πυλαία με γκολ από τον Καλόμοιρο και τον Ανανιάδη κατάφερε να πάρει μια διαφορά της τάξεως των τριών τερμάτων (10-7). Προσ το τέλος όμως του ημιχρόνου, ο Φοίβος μείωσε στα δύο γκολ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια εβρισκόμενος πίσω με δύο τέρματα (13-11).

Στο δεύτερο μέρος, οι τερματοφύλακες είχαν τον πρώτο λόγο στις επιθέσεις των δύο ομάδων. Παπαγεωργίου από τον Φοίβο και Ορφανουδάκης από την Πυλαία σταμάτησαν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους. Δύο γρήγορα τέρματα του Καβουσανάκη στην αντεπίθεση όμως έδωσαν ξανά αέρα στους φιλοξενούμενους. Ο Φοίβος κατάφερε να μειώσει και πάλι όμως η Πυλαία βρήκε απαντήσεις επιθετικά και ανέβασε ξανά τη διαφορά. Ο Ζέλιτς σημείωσε το 20-22 στο 50ο λεπτό, αλλά κάπου εκεί ο Φοίβος δεν έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση κι έτσι η Πυλαία βρήκε την ευκαιρία να «ξεφύγει» ξανά στο σκορ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Το τελικό σκορ την βρήκε νικήτρια με 26-21.

Πλέον την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί την Δράμα στην έδρα της σε ένα παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ3 και θα έχει υψηλό ενδιαφέρον καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούν αυτή τη στιγμή και εν ολίγοις θα κριθεί και η τελική κατάταξη των ομάδων εν όψει των πλέι-οφ.

Από την άλλη πλευρά, ο Φοίβος έχει σαφώς δύσκολο έργο απέναντι στον Δούκα και στην περίπτωση που δεν πάρει το θετικό αποτέλεσμα (σε συνδυασμό πάντα με ήττα της ΧΑΝΘ) θα ξεκινήσει την διαδικασία των πλέι-άουτ από τη δύσκολη θέση.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-7, 7-8, 8-10, 8-12, 11-13 (ημχ.) 12-15, 14-17, 16-20, 20-22, 20-25, 21-26

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Αντώνης Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 2, Μαρκατάτος 1, Μήγγας, Μέτσης 2, Δέσπος 1, Ζέλιτς 6, Αθανασιάδης 1, Μπόσκος 2, Σιγγιρίδης 2, Μανωλούδης 1, Πατσιάς 1, Δεληζάνος 2, Τσιντίδης, Παπαγεωργίου, Μαργαρίτης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Αντωνιάδης 1, Ψωμανθιανός, Ελέτα 2, Κουκμίσης 1, Μάτοβιτς 5, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 3, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 3, Ανανιάδης 2, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 7, Πετρίδης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 0/0-0/1