Πέρασε από το Δαϊς

Η ΑΕΚ έβγαλε ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 32-24 τον Δούκα

Το νικηφόρο σερί της στην Handball Premier συνέχισε και στην 3η αγωνιστική η ΑΕΚ που κέρδισε εκτός έδρας τον Δούκα με 32-24.

Η Ένωση επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να χτίσει από την αρχή μία διαφορά 3-4 τερμάτων την οποία διατήρησε και προς το τέλος αύξησε για να φτάσει στο τελικό σκορ.

Αλβανός, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου ήταν κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, ενώ και ο Μυλωνάς με την είσοδό του έδωσε… φρεσκάδα στην επίθεση.

Ο Δούκας ήταν πολύ ανταγωνιστικός για 40-45 λεπτά με καλούς τους Ντούνη, Παπαπούλιο και Κεδέρη, αλλά στην συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση, ενώ δέχθηκε πολλά γκολ από λάθη της επίθεσης του.

Κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όπου η ΑΕΚ παρότι έμεινε με τέσσερις παίκτες γηπέδου λόγω δίλεπτων σε Αλβανό και πάγκο, διαχειρίστηκε την κατάσταση άψογα, μετατρέποντας το 14-15 σε 14-17 στο 35’

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Δανός Γιάκομπσεν της ΑΕΚ με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγo για διάστρεμμα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-7, 9-8, 12-12, 14-15 (ημχ), 14-17, 17-19, 18-22, 19-25, 22-27, 24-32.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος 3, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης Γ., Ντούνης 2, Λιολιος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Σαμαράς, Κεδέρης 8.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Παλεβίτσιους 2, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6, 2/2.