Πήρε το ντέρμπι η Πυλαία

Τη νίκη με 32-31 πανηγύρισε η Πυλαία στην έδρα του Πανοράματος κι έτσι παρέμεινε σταθερά στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Πανοράματος ξεκίνησε δυναμικά και βρέθηκε να προηγείται με 7-1 στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Πυλαία κατάφερε να βρει τα πατήματά της και να μειώσει στο επόμενο δεκάλεπτο στα δύο γκολ (12-10), όμως το Πανόραμα κράτησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ του 18-14.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν και μια διαφορά της τάξεως των τεσσάρων τερμάτων. Ένα επιθετικό «μπλακ-άουτ» όμως της ομάδας του Πανοράματος έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα ένα τέταρτο πριν το τέλος του αγώνα. Το σημείο εκείνο αποδείχθηκε καθοριστικό καθώς η Πυλαία κράτησε τη διαφορά που κατάφερε να πάρει. Το Πανόραμα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε τη διαφορά στο γκολ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Έτσι η Πυλαία πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και παρέμεινε σε τροχιά πεντάδας δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Για την ομάδα του Πανοράματος ξεχώρισε με 14 τέρματα η Αργυροπούλου ενώ για την Πυλαία η Ποιμενίδου και Κουκμίση είχαν 7 και Βράμπα, Αθανασοπούλου είχαν από έξι τέρματα.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 31-32

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-1, 10-7, 12-10, 16-14, 18-14 (ημχ.) 21-17, 23-21, 23-25, 25-28, 28-31, 31-32

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Καβαζοπούλου, Νταντίρα, Χαριτάκη, Αργυροπούλου 14, Ιωαννίδου 3, Χριστοδουλίδου, Καραβέλη 3, Αναστασιάδου 1, Μεντεσίδου 3, Κυρικλίδου 5, Τσερέπη 2, Σεβδίλη, Αλυγιζάκη, Καρσανίδου, Μαναβή.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Ποιμενίδου 7, Κουκμίση 7, Βράμπα 6, Παραστατίδου 1, Τσομπανίδου 2, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Μακούλη, Καγγελάρη, Δημητρακοπούλου, Σουμτάκη, Αθανασοπούλου 6, Σελεμίδου 3, Κούπα, Πετρίδου, Στεφανίδου.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Βαγγελτζίκης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-2/2