Πήρε το ντέρμπι ο Φοίβος

Τους πρώτους του βαθμούς στην τελική φάση των εφήβων πήρε ο Φοίβος Συκεών, που επικράτησε του ΑΣΕ Δούκα με 19-22, για την πρώτη αγωνιστική.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-12 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την ομάδα του Δούκα να βρίσκει εύκολα γκολ.

Καθοριστική για τον Φοίβο ήταν η είσοδος του τερματοφύλακα Δημήτρη Μεγγίδη, που σταμάτησε σε αρκετές περιπτώσεις τους παίκτες του Δούκα, ενώ ανασταλτικός παράγοντας για την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Βελαώρα στο γόνατο και ενώ το σκορ ήταν 15-12. Στο νεαρό αθλητή παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά από ένα λεπτό επέστρεψε στον πάγκο και δεν συνέχισε. Εντός των επόμενων ωρών αναμένεται να γίνει εκτίμηση της κατάστασής του.

Από εκεί και έπειτα ο Φοίβος ισορρόπησε το ματς και με καλή άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά έφτασε στη νίκη με 19-22
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-8, 9-9, 11-10, 11-11 (ημχ), 15-12, 17-14, 17-17, 18-18, 18-20, 19-22.
ΑΣΕ Δούκα (Σαμαράς): Κωνστανταρόπουλος, Καραγκιοζίδης 1, Σαρρής 2, Καλάργυρος, Κωστόπουλος, Ζώης 1, Κολλύρης, Σπηλιώτης 1, Ορφανόπουλος, Ζαφειράκης 7, Παγιάτης Γ., Δαπόλας, Γερουλάνος, Βελαώρας 7, Παγιάτης Λ. Μπασδέκης.
Φοίβος Συκεών (Καρακεχαγιάς): Γιαγκούλας, Μεγγίδης, Κομίτης, Μπόσκος 6, Μανωλούδης 3, Παντικίδης 1, Παντελίδης 1, Χατζής 2, Συγγιρίδης, Αθανασιάδης 1, Καρακεχαγιάς 4, Μίγγας 4, Μαρκατάτος, Μουταφίδης, Άγιος.

Η βαθμολογία
Α’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 2 (22-19), Φίλιππος Βέροιας 2 (27-26), Άρης Νίκαιας 0 (26-27), ΑΣΕ Δούκα 0 (19-22),
Β’ όμιλος: ΑΕΣΧ Πυλαίας, ΑΟ Κοζάνης, Ολυμπιακός ΣΦΠ, ΧΑΝΘ