Πρώτη ήττα για τους Κύκλωπες Αλεξ/πολης

Στην πρώτη τους ήττα υποχρέωσαν τους Κύκλωπες Αλεξ/πολης το Δημοκρίτειο καθώς επικράτησε με 26-17 σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση που έγινε για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το πρώτο 20ο λεπτο όμως ο φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στη θέση του οδηγού.

Από εκείνο το σημείο και μετά το Δημοκρίτειο είχε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού φεύγοντας με τη νίκη από την Αλεξανδρούπολη.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ 17-26

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-3, 8-5, 9-7, 9-10, 10-13 (ημίχρονο), 11-15, 11-16, 12-20, 14-20, 17-22, 17-26 (τελικό)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: Παντίδου, Χαριτίδου, Σμαρλαμάκη 8, Παρασχάκη 1, Νικόλοβα 1, Σαββαλάκη Α., Σαββαλάκη Δ., Σιαρβαρλή, Αυγητίδου, Μιχαηλίδου, Χωρινού 4, Σολακούδη 3, Καλαϊτζή, Βαρσάμη.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Ιορδάνης Γιαννακού): Παπαδοπούλου 6, Ξιφόνη, Κατσίμου, Βλαχοπούλου, Τσινίκα, Σαρνταρίδου 7, Παναγιωτάκη, Λαμπροπούλου 3, Μαλασούδη, Δαδάκου 1, Τσακούμη, Δελέμ 6, Κροκίδα 1, Αλαζίδου, Στράντζαλη 2.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης-Παπαδόπουλος, Δίλεπτα: 7-9, Πέναλτι: 4/6-3/4, Κόκκινη κάρτα: Κατσίμου 51.43 (τρία δίλεπτα)

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: « Α) Λόγω προηγούμενου αγώνα πετοσφαίρισης ο αγώνας καθυστέρησε 40 λεπτά. Β) Κατά τη διάρκεια του αγώνα στο 41.38 ο διαιτητής Βεγγελτζίκης Απόστολος δέχθηκε νερό από μπουκάλι στη φανέλα από ανθρώπους των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης».