Πρώτη νίκη για τα «λιοντάρια»

Ραιν Νεκαρ Λοβεν χαντμπολ

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 2η αγωνιστικής του γκρουπ Α του VELUX EHF Champions League, πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας με 31-27 της Βίσλα Πλοκ.

Οι Γερμανοί οικοδεσπότες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0 με τους Πολωνούς να καταφέρνουν να σκοράρουν για πρώτη φορά μετά από επτά λεπτά και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 13-13.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για μερικά λεπτά και στο δεύτερο μέρος, όμως τα «λιοντάρια» του Μανχάιμ πάτησαν γκάζι και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από εκείνο το σημείο από την Βίσλα που είχε κορυφαίο τον Μίχαλ Ντάζεκ με έξι τέρματα.

Έτσι, η Ράιν Νέκαρ Λόβεν είναι στην πρώτη θέση του ομίλου της – με ένα παιχνίδι περισσότερο – μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής με την Μπαρτσελόνα.