«Σίφουνας» ο Φίλιππος στη Φλώρινα

Εντυπωσιακό πέρασμα πραγματοποίησε ο Φίλιππος Βέροιας από το Αμύνταιο, η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε του Φιλώτα με 30-18, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών και επέστρεψε στις νίκες.

Αυτή ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για τον Φίλιππο και το άξιο αναφοράς είναι ότι και οι τρεις έχουν έρθει μακριά από την Ημαθία.

Στην αντίπερα όχθη, ο Φιλώτας Φλώρινας δεν μπόρεσε να αποφύγει την 4η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και να παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση.

«Καθάρισε» απλά και όμορφα

Το ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και κυρίως στην έναρξη του β’ μέρους, ήταν αρκετό για τον Φίλιππο να βάλει τα θεμέλια της νίκης στο Αμύνταιο.

Ο Φιλώτας άρχισε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε 6-1 (13′), 7-3 (15′) και 8-5 (16), με την  Ριστόφσκα να έχει τέσσερα γκολ, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν 8-8 στο 19′ (τέσσερα γκολ η Καραχαρίση) και προσπέρασε 11-10 στο 25ο λεπτό έχοντας σερί 3-0 και με νέο 4-0 ο Φίλιππος έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 15-11.

Ένα νέο σερί έφερε τον Φίλιππο στο 19-12 (37′), μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το 51′ (24-17), όταν οι παίκτριες του Φιλώτα έριξαν “λευκή” πετσέτα και η διαφορά πήγε στο τελικό +12 (30-18) για τον Φίλιππο, που είχε για πρώτη σκόρερ την Δήμητρα Μπατζαριουδάκη (12 γκολ).

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 18-30
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1μ 7-4, 9-8, 11-11, 11-15 (ημ.), 12-18, 14-20, 15-22, 17-22, 18-28, 18-30.
ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Σουλτάνα Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κατσουπάκη 1, Φυλάκη, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 4, Γκάτσιου 4 , Ριστόφσκα 6, Γεωργιάδου, Τριπκόφσκα 3, Παραστατίδου, Μίτις, Κεβρεκίδου.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Παπαδοπούλου 6, Ανθίτση 4, Καραχαρίση 4, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 12, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου, Νοχουσίδου, Πιτούλια.
Διαιτητές: Τέμης, Γιάννου, Δίλεπτα 2/5, Πέναλτι 1/1-2/3