Σημαντικό διπλό ο Αρχέλαος

Σημαντική νίκη έκανε ο Αρχέλαος Κατερίνης επι του Πρωτέα Άρτας με 24-22 σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μιρκό προβάδισμα στο παιχνίδι, ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Πρωτέας ισοφάρισε.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 3 γκολ επι του Αρχέλαου, οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα σερί 4-2 έφεραν και πάλι στα ίσα το παιχνίδι. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, ο Αρχέλαος ήταν πιο ψύχραιμος και έτσι έφυγε με το σπουδαίο διπλό από την έδρα της Άρτας και πλεόν έχει βαθμολογικές ελπίδες για την 4η θέση που οδηγεί στα πλεί-οφ μιας και απέχει μόλις 2 πόντους από τον ΓΑΣ Κιλκίς που αγωνίζεται αύριο.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-7, 8-9, 12-11, 13-13 (ημχ.) 15-13, 17-14, 18-16, 20-20, 21-21, 22-24

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Τσούλος, Τσέλιος Π. 10, Βουραόκας, Ταουπάς, Κίτσος, Ρίζος, Γιολδάσης, Γεωγαλής, Τσέλιος Γ., Δράκος, Μπίζγκα 3, Λάππας 5, Τσέλιος Ν. 2, Τσίκος, Τσάκαλος 2, Ντάλας.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Σωκράτης Σκούφας): Ξεφτέρης, Εγγλέζος 3, Δράντζιου, Σκούφας Δ., Τριανταφύλλου 4, Σκούφας Κ., Παπανάκος 2, Κοσμίδης, Θυμιόπουλος 8, Καϊμακάμης 2, Μάνης, Χαραλαμπίδης 5.

Διαιτητές: Μαυρίδης-Στεφανίδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 4/7-2/2, Κόκκινη κάρτα: Τσάκαλος 55.04

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 55.04 τπου αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Α’ ομάδας Τσάκαλος Ορφεύςκαι κρατήθηκε το δελτίο του αθλητή διότι κουτούλησε αντίπαλο αθλητή».