Σπουδαία νίκη του Απόλλωνα, εξελίξεις στον Πρωτέα

Τη νίκη με 31-23 πανηγύρισε ο Απόλλων Καλαμαριάς επι του Πρωτέα Άρτας στο παιχνίδι που έκλεινε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν καταφέρει στο πρώτο 20 λεπτο να έχουν το προβάδισμα με 3 τέρματα (5-8), στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με μια μίνι αντεπίθεση έφτασαν στην ισοφάριση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (12-12).

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων μπήκε στη θέση του οδηγού και όσο περνούσε η ώρα αύξανε συνεχώς το προβάδισμά του. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 31-23.

Η ήττα αυτή έφερε εξελίξεις στην ομάδα του Πρωτέα Άρτας καθώς όπως ενημερώνει η επίσημη σελίδα του Πρωτέα με ανάρτησή της στο facebook, ο Πρόεδρος κ.Τσιαντής σκέφτεται την παραίτηση από τη θέση αυτή, αλλά και την απόσυρση του χορηγικού πακέτου.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ανακοίνωση: «Σκέψεις απόχώρησης από την θέση του προέδρου της ομάδας αλλά και για απόσυρση του χορηγικού πακέτου από τον κο Τσιαντή. Το περσινό φιάσκο δείχνει να συνεχίζει και φέτος παρά τις αλλαγές, ενώ το χειρότερο είναι η νοοτροπία που εμφανίζει η πλειοψηφία των παικτών. Εξελίξεις αναμένονται εντός των ημερών!»

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 31-23
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 4-5, 5-8, 8-9, 12-12 (ημχ.) ,14-13, 18-16, 20-17, 22-18, 26-20 , 31-23
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Παναγιώτης Μιχαηλίδης): Μασούρας, Μπρόικος, Μουρτζινός, Βακουφάρης 7, Αλμπάνης 1, Πανιόπουλος 1, Κοπαΐδης 3, Σουγιουλτζής , Μπιτσιάνης 6, Τσακαλίδης 3, Φωτιάδης 1, Μπαλέτας, Οικονόμου 3, Μέλιος 2, Ζώης, Καράγγελος 4.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Μάκης, Τσέλιος Π. 7, Βουρλόκας, Τλούπας, Κίτσος 2, Τσέλιος Ν. 4, Γεωργαλής, Τσέλιος Γ. , Μπίζγκα 1, Καντζής 1, Ρίζος, Φώτης, Κουμαραδέλης 8.
Διαιτητές: Χαρίτσος-Δελόγλου, Δίλεπτα: 4-0, Πέναλτι: 0-0/3-3