Στην 5η θέση η Ρουμανία

Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο αγώνας για την 5η θέση του 6ου διεθνούς τουρνουά «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018». Η Ρουμανία ήταν η μεγάλη νικήτρια με 26-25 επί της Βοσνίας /Ερζεγοβίνης με γκολ 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα από τον Ρόμπερτ Κίτου.

Οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-1 στα πρώτα λεπτά, όμως οι Βόσνιοι μόλις άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην άμυνα ανέτρεψαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 8-7 και 13-10 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Βόσνιοι έδειχναν ότι είχαν τον έλεγχο και παρά το γεγονός ότι το προβάδισμα ήταν ισχνό, όμως οι Ρουμάνοι δεν το έβαλαν κάτω από την στιγμή που οι αντίπαλοί τους δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που είχαν. Ισοφάρισαν και το ματς έγινε ντέρμπι με την έκβασή του να κρίνεται τελικά στα τελευταία λεπτά.

Στο 24-24 στο 57:20 ο Κος είδε τον Μπρέντα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε, ο Άρντελεν έκανε το 25-24 για τους Ρουμάνους και ο Μιλίτσεβιτς ισοφάρισε σε 25-25 στο 58:45.

Τέπιτς και Πέριτς μπερδεύτηκαν στην επίθεση των Βόσνιων και η μπάλα πέρασε στα χέρια των Ρουμάνων.

Μετά το τάιμ άουτ ο Κίτου έγινε ο τελικός παραλήπτης της μπάλας και έκανε το τελικό – όπως αποδείχθηκε 26-25 – καθώς στη συνέχεια η εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο του Κος κατέληξε στο δοκάρι του Πάσκα.

ΡΟΥΜΑΝΑ-ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-4, 6-5, 7-7, 8-8, 10-13 (ημχ), 13-16, 16-18, 19-20, 21-22, 23-23, 26-25

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ναρσίς Κίτου): Πρέντα, Μπίρτας, Μπότε 3, Σασάραν 1, Τομποσάρου 3, Κίτου 3, Μπραν 4, Τσίρα, Κράμερ 1, Ντέντου, Κοστέα 8, Άρντελεν 3, Μουντεάν, Κονσταντινέσκου, Πάσκα.

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Ντέγιαν Βάσιλιτς): Μίλοβατς 2, Ντούρντεβιτς, Μιλίτσεβιτς 3, Κος 9, Καλαμάντα, Τέπιτς 2, Μακσίμοβιτς 3, Πέριτς 4, Παρέζανιν, Ρίστιτς 1, Μαλιένοβιτς, Σίμιτς 1, Ντόρντεβιτς, Λόντος, Ράντιτς, Λάζιτς.

Διαιτητές: Ιάνκου-Κοέν (Ισραήλ). Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 3/3-4/5.

Κόκκινη κάρτα: 43:22 Σίμιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ναρσίς Κίτου (Προπονητής Ρουμανίας): «Το τέλος ήταν καλό για εμάς, κλείσαμε το τουρνουά με νίκη και αυτό μας αφήνει ικανοποιημένους. Οι παίκτες χρειάστηκε να διαχειριστούν την κούραση, και κυρίως την εναλλαγή των συναισθημάτων. Ναι, είμαι ευχαριστημένος από τη γενική τους προσπάθεια. Το ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ ήταν υψηλού επιπέδου και μας έδωσε την ευκαιρία για δυνατά παιχνίδια».

Ντέγιαν Βάσιλιτς (Προπονητής Βοσνίας/Ερζεγοβίνης): “Παρά την ήττα, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την παρουσία μας. Δεν είχαμε μαζί την τύχη, για ένα γκολ μείναμε εκτός ημιτελικών, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές, το ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ χρόνο με το χρόνο γίνεται όλο και καλύτερο, προσφέρει ευκαιρίες για την πρόοδο των παικτών και των ομάδων».