Τα πήρε όλα η Δανία!

Το Beach Handball έχει αλλάξει! Όλες οι μεγάλες δυνάμεις του χάντμπολ σάλας ασχολούνται από σοβαρά έως επαγγελματικά πλέον με το συγκεκριμένο άθλημα που αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς.

Άλλη μια απόδειξη είναι η κυριαρχία της Δανίας στο beach handball, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες στο EURO 2019 που ολοκληρώθηκε στο Στάρε Γιαμπλόνκι της Πολωνίας.

H Δανία που πρωταγωνιστεί στο χάντμπολ σάλας, αφού είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στους άνδρες και χρυσή Ολυμπιονίκης και στις γυναίκες επίσης έχει να επιδείξει τρία χρυσά ολυμπιακά μετάλλια, τρία χρυσά ευρωπαϊκά και ένα παγκόσμιο, επένδυσαν και στο beach handball, όπως και άλλες σπουδαίες ομάδες, βλέποντας την προοπτική που υπάρχει.

Το θετικό για την Ελλάδα είναι πως όπως φαίνεται και από την τελική κατάταξη βρίσκεται μέσα στην ελίτ των χωρών που πρωταγωνιστούν στη διοργάνωση.

Για την ιστορία στο τουρνουά των ανδρών η Δανία νίκησε 2-0 την Νορβηγία με την Ουγγαρία να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 2-0 επί της Ρωσίας, ενώ στο τουρνουά των γυναικών η Δανία επικράτησε 2-0 της Ουγγαρίας με την Ολλανδία να κερδίζει στον μικρό τελικό 2-0 την Κροατία.