Την… εγκλώβισε!

Μία… μικρογραφία του τελικού του Κυπέλλου στη Πάτρα ήταν ο 1ος τελικός της Handball Premier ανάμεσα σε Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή-ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν άνετα με 23-15 την Ένωση, έχοντας τον πλήρη έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Η ΑΕΚ για ένα ακόμα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα είχε σοβαρά προβλήματα στην επίθεση και για δεύτερο ματς μετά τον τελικό του κυπέλλου «εγκλωβίστηκε» στην άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία είχε μπροστάρη τον αρχηγό Κώστα Τσιλιμπάρη με 11 επεμβάσεις που έπαιζε με ποσοστά άνω του 50% για αρκετή ώρα!

Η Ένωση δεν είχε πολλές επιλογές επιθετικά, σημείωνε γκολ με το… σταγονόμετρο (5 γκολ στα πρώτα 24 λεπτά) και είχε σε κακή ημέρα τους Μυλωνά (χωρίς γκολ) και Γιάκομπσεν (2 γκολ) με τον Δανό να φεύγει τραυματίας (χτύπησε στο γόνατο) στο δεύτερο ημίχρονο και να μην επιστρέφει στο ματς.

Επίσης πολύ χαμηλά ποσοστά είχε και ο τερματοφύλακας Ροζαβόλγκι με μόλις 1/9, πριν αντικατασταθεί από το Ραντούλοβιτς που το… πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά φέρει πολύ μεγάλη ευθύνη στο γκολ του Κρητικού για το 22-15.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Γαρύφαλλος Μπάγιος που σημείωσε μεταξύ άλλων ένα καταπληκτικό γκολ, από τα κορυφαία της χρονιάς με εναέριο από πάσα του τερματοφύλακα για το 20-13!

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός 16αδας για την ΑΕΚ ήταν ο Αργυρού που είναι άρρωστος, ενώ ο Ρέινα από πλευράς Ολυμπιακού έμεινε στον πάγκο για μεγάλο διάστημα, αφού γύρισε το δάχτυλο του χεριού του, αλλά ο Μπούμπαλο που τον αντικατέστησε είχε πολύ θετική παρουσία.

Ο 2ος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί την Τρίτη 21 Μαΐου 2019 και ώρα 19:00 στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε, έχοντας το προβάδισμα 2-0 με τους Τσίλη και Σανίκη (στην κόντρα) στο 3:53, αλλά η ΑΕΚ γρήγορα αντέδρασε και με σερί 3-0 και τα τέρματα των Βραζάλιτσα και Γιάκομπσεν (2) πέρασε μπροστά (2-3) στο 10:04. Η άμυνα των γηπεδούχων, καθώς και ο Τσιλιμπάρης έδωσαν αρκετές μπάλες και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν 6-3 (16:10) με σερί 4-0, σκοράροντας δις με τον Αραπακόπουλο και τους Τζηρά, Λέμος, ενώ διεύρυναν το προβάδισμα στα πέντε γκολ (9-4) με τον Βραζιλιάνο στο 22:35. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Αλβανό (9-5) και λίγο αργότερα με τον Δομπρή (10-6), αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με +6 (12-6) με τα τέρματα των Τζηρά και Μπούμπαλο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στα 7 γκολ (13-6) με τον Σανίκη. Για το επόμενο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα 6-7 τερμάτων, που για πρώτη φορά έφτασε τα 8 (18-10) στο 43:33 με τον Μπούμπαλο. Η Ένωση μείωσε σε 18-12 με τους Μπάγιο και Ζαμπούνη για να επανέλθει η διαφορά στα 8 γκολ (20-12) με τους Τζηρά και Τσίλη στο 49:24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μετά από πολύ ώρα στα 5 γκολ (20-15) στο 53:06 με φανταστικό εναέριο γκολ του Μπάγιου και τους Βραζάλιτσα, Ζαμπούνη.

Ωστόσο το τέρμα του Ρέινα (21-15), η επέμβαση του Άρσιτς σε πέναλτι του Παλεβίτσιους στο 55’ και το γκολ του Κρητικού (22-15) με μεγάλη ευθύνη του Ραντούλοβιτς, ουσιαστικά «κλείδωσαν» την νίκη για τους «ερυθρόλευκους», η οποία ήρθε με το τελικό 23-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 (ημχ.), 13-7, 16-9, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 3.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 8-6, Πέναλτι: 2/3-3/4