5Χ5 για Ολυμπιακό

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή πήρε μία… επαγγελματική νίκη με 32-28 επί της μαχητικής Bianco Monte Δράμας 1986 και έκανε το «5 στα 5» στην Handball Premier.

Οι μαχητικοί γηπεδούχοι όπως και πέρσι έβαλαν δύσκολα στους νταμπλούχους και μάλιστα το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (15-15), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι έως το 42’ (20-21).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν την εμπειρία και την διαφορά ποιότητας και ξέφυγαν στο σκορ με σερί 7-0 (20-27 στο 49’) φτάνοντας τελικά στην επικράτηση.

Τζηράς με 9, Τσίλης με 6 και Λέμος με 5 γκολ ήταν από τους διακριθέντες για τους νικητές, ενώ από πλευράς Δράμας ξεχώρισαν Τουνγκελίδης και Ντράσκιτς που σημείωσαν μαζί 18 γκολ!

BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 1986- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 28-32
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 6-8, 9-11, 12-13, 15-15 (ημχ.), 15-18, 18-21, 20-23, 21-27, 24-29, 28-32
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 2, Κουρτίδης,Τουνγκελίδης 10, Ντράσκιτς 8, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 3, Φραγκούλης 1, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 2, Στρατηγέλης, Ιακωβίδης, Κρανιώτης, Τσελεμπώνης, Σινα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 5, Ρέινα, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 4, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 6.
Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης, Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 1/1-4/4