Connect with us

Beach Handball

Αποστολή και πρόγραμμα για Πάτρα

Τα ρόστερ των Εθνικών μας ομάδων για τους ΙΙ Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες- Εκτός 10αδας οι αδερφές Κεπεσίδου

Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ανακοίνωσε τα μέλη της ελληνικής αποστολής για τους ΙΙ Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες- Πάτρα 2019 (25-31 Αυγούστου) και συγκεκριμένα της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας και κατόχου του ασημένιου μεταλλίου στη διοργάνωση, Εθνικής Γυναικών και της Εθνικής Ανδρών.

Η Εθνική Γυναικών θα παραταχθεί στους αγώνες με δύο σοβαρές απουσίες. Πρόκειται για τις αδερφές Μάγδα και Νικολίνα Κεπεσίδου, οι οποίες αποτελούν βασικά στελέχη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και ήταν παρούσες τόσο στα EURO της Κροατίας και της Πολωνίας, όσο και στο Παγκόσμιο του Καζάν. Τόσο η Μάγδα, κορυφαία τερματοφύλακας στον κόσμο, όπως αναδείχθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, όσο και η Νικολίνα που αγωνίζεται κυρίως στην άμυνα, αντιμετώπισαν το τελευταίο διάστημα προβλήματα τραυματισμών και δεν ήταν έτοιμες για την διοργάνωση.

Νέο πρόσωπο στην αποστολή -σε σχέση με το EURO- είναι η τερματοφύλακας Αλίκη Μακρή που μαζί με την Νίκη Ράτσικα θα καλύψουν την νευραλγική αυτή θέση, ενώ στην 10αδα είναι και η Τζένη Διακογιάννη που άφησε καλές εντυπώσεις στην Πολωνία.

Οι υπόλοιπες 7 αθλήτριες αγωνίστηκαν και κατέκτησαν τον Παγκόσμιο τίτλο στο Καζάν τον Ιούλιο του 2018.

Στους άνδρες η σύνθεση της ομάδας είναι πλήρως ανανεωμένη με 8 νέα πρόσωπα σε σχέση με τους πρώτους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες της Πεσκάρα το 2015 (4η θέση), αφού στην Ιταλία είχαν πάρει μέρος μόνο οι Θεοδώρου και Κοτσαμαρίκογλου.

Αναλυτικά

Εθνική Γυναικών (Μαρία Καραντώνη- Σοφία Δημητρίου): Ευγενία Διακογιάννη, Αποστολίνα Δημητρίου, Αννα-Πολυξένη Καλοϊδή, Ελένη-Ιωάννα Κερλίδη, Αλίκη Μακρή, Ελισάβετ Μάστακα, Ελένη Μούρνου, Ελένη Ποιμενίδου, Νίκη Ράτσικα, Βασιλική Σκάρα.

Εθνική Ανδρών (Γιάννης Λαζαρίδης- Πάνος Γούσιος): Θεόδωρος Μπόσκος, Στυλιανός Δημάκης, Γεώργιος Ελευθεριάδης, Κωνσταντίνος Γουργούμης, Διονύσιος Καραγκιοζόπουλος, Ιωάννης Κοτσαμαρίκογλου, Εμμανουήλ Λαδάκης, Γεώργιος Παπαβασίλης, Κωνσταντίνος Θεοδώρου, Χρύσανθος Τσαναξίδης.

Το σύστημα

Το τουρνουά των ανδρών θα διεξαχθεί με 10 ομάδες, τις περισσότερες από κάθε άλλο άθλημα στους Μεσογειακούς Παράκτιους και αυτό των γυναικών με 5 ομάδες.

Οι Άνδρες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους και μετά την Α’ φάση θα ακολουθήσει η προημιτελική φάση με χιαστί αγώνες.

Α’ όμιλος: Ελλάδα, Ιταλία, Τυνησία, Μαρόκο, Μάλτα

Β’ όμιλος: Κροατία, Κύπρος, Αίγυπτος, Πορτογαλία, Αλβανία

Στις γυναίκες μετά την Α’ φάση θα διεξαχθούν τα ημιτελικά με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να αγωνίζονται χιαστί.

 

Το πρόγραμμα

Κυριακή 25 Αυγούστου 2019

09:00 Κροατία- Κύπρος (Α) –γήπεδο 1-

09:00 Αίγυπτος- Αλβανία (Α) –γήπεδο 2-

09:50 Ελλάδα- Τυνησία (Γ) –γήπεδο 1-

09:50 Πορτογαλία- Κύπρος (Γ) –γήπεδο 2-

10:40 Ιταλία- Μάλτα (Α) –γήπεδο 1-

10:40 Τυνησία- Μαρόκο (Α) –γήπεδο 2-

12:30 Κύπρος-Πορτογαλία (Α) –γήπεδο 1-

12:30 Αλβανία- Κροατία (Α) –γήπεδο 2-

13:20 Κύπρος- Ελλάδα (Γ) –γήπεδο 1-

13:20 Τυνησία- Ιταλία (Γ) –γήπεδο 2-

14:10 Μάλτα- Ελλάδα (Α) –γήπεδο 1-

14:10 Μαρόκο- Ιταλία (Α) –γήπεδο 2-

 

Δευτέρα 26 Αυγούστου 2019

09:00 Πορτογαλία- Αίγυπτος (Α) –γήπεδο 1-

09:00 Κύπρος- Αλβανία (Α) –γήπεδο 2-

09:50 Ιταλία- Πορτογαλία (Γ) –γήπεδο 1-

09:50 Τυνησία- Κύπρος (Γ) –γήπεδο 2-

10:40 Ελλάδα- Τυνησία (Α) –γήπεδο 1-

10:40 Μάλτα- Μαρόκο (Α) –γήπεδο 2-

17:00 Πορτογαλία- Αλβανία (Α)

17:50 Αίγυπτος- Κροατία (Α)

18:40 Ιταλία- Κύπρος (Γ)

19:30 Τυνησία- Ιταλία (Α)

20:20 Ελλάδα- Μαρόκο (Α)

21:10 Πορτογαλία- Ελλάδα (Γ)

*Όλα τα απογευματινά παιχνίδια θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο

 

Τρίτη 27 Αυγούστου 2019

09:00 Κροατία- Πορτογαλία (Α)

09:50 Αίγυπτος- Κύπρος (Γ)

10:40 Τυνησία- Μάλτα (Α)

11:30 Ιταλία- Ελλάδα (Α)

12:20 Ελλάδα- Ιταλία (Γ)

13:10 Πορτογαλία- Τυνησία (Γ)

17:00 1ος προημιτελικός: 1Α-4Β (Α)

17:50 2ος προημιτελικός: 3Α-2Β (Α)

18:40 1ος ημιτελικός: 1Α-4Α (Γ)

19:30 2ος ημιτελικός: 2Α-3Α (Γ)

20:20 3ος προημιτελικός 2Α-3Β (Α)

21:10 4ος προημιτελικός 4Α-1Β (Α)

*Όλα τα ματς θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο

 

Τετάρτη 28 Αυγούστου

09:00 θέσεις 5-8 (Α)

09:50 θέσεις 5-8 (Α)

10:40 1ος ημιτελικός (Α)

11:30 2ος ημιτελικός (Α)

15:10 θέσεις 9-10, 5Α-5Β (Α)

16:00 θέσεις 7-8 (Α)

16:50 θέσεις 5-6 (Α)

17:50 μικρός τελικός (Γ)

18:50 μικρός τελικός (Α)

19:50 τελικός (Γ)

20:50 τελικός (Α)

*Όλα τα ματς θα διεξαχθούν στο κεντρικό γήπεδο

 

 

More in Beach Handball