Αφιέρωμα στο 39ο πρωτάθλημα εφήβων

Προ των πυλών βρίσκεται η έναρξη της 39ης τελικής φάσης του Πανελλήνιου Εφηβικού πρωταθλήματος, με το μέλλον του αθλήματος να δίνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το παρόν του στην πόλη της Βέροιας. Η «μητρόπολη» του ελληνικού χάντμπολ είναι έτοιμη να υποδεχθεί την τελική φάση των «8» κορυφαίων συλλόγων που εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στο μεγάλο αυτό γεγονός που αισίως μετράει 39 χρόνια ζωής και είναι το μακροβιότερο μετά το Εθνικό πρωτάθλημα των Ανδρών.

Οι «8» φιναλίστ της γενιάς του ……milenium

Το παρόν τους το διασφάλισαν μέσα από την προκριματική φάση που έγινε στις κατά τόπους ενώσεις και τα μπαράζ «8» ομάδες και αυτές είναι οι τρεις Θεσσαλονικείς (ΧΑΝΘ, Φοίβος Συκεών, ΑΕΣΧ Πυλαίας), δύο εκπρόσωποι της Αττικής (Ολυμπιακός ΣΦΠ και ΑΕΚ), ο Διομήδης Άργους, η Προοδευτική Αγρινίου και ο οικοδεσπότης Φίλιππος Βέροιας.

Πρόκειται για την ηλικία του…. Millennium καθώς η βάση των ομάδων είναι η γενιά του 2000 (και 2001) ωστόσο οι περισσότεροι σύλλογοι δίνουν τόπο στο ρόστερ τους αλλά και χρόνο συμμετοχής  και σε παίδες αθλητές (γεννημένους το 2002 & 2003).

Κάτοχος του τίτλου είναι η ΑΕΣΧ Πυλαίας η οποία στην προηγούμενη χαρισματική της φουρνιά των 98 και 99 γεννηθέντων είχε πρωτοκλασάτα παιδιά (99άρηδες) που παίζοντας πέρυσι της χάρισαν τον πρώτο της τίτλο Εφήβων και θα είναι και φέτος παρούσα, όπως και οι άλλοι δύο θεσσαλονικείς Φοίβος Συκεών και ΧΑΝΘ. Ολυμπιακός Πειραιώς και Φίλιππος Βέροιας συμπληρώνουν την πεντάδα των ομάδων που και πέρυσι βρέθηκαν στη Βέροια ενώ τις θέσεις των Δούκα, ΑΟ Κοζάνης και Άρη Νίκαιας πήραν φέτος η ΑΕΚ, η Προοδευτική Αγρινίου και ο Διομήδης Άργους.

Χαμόγελα στον α΄ όμιλο, «φωτιά» ο β΄

Η Κλήρωση έδωσε χαμόγελα στα φαβορί του α΄ ομίλου όπου ο Ολυμπιακός (πέρυσι «αργυρός») έχει τον πρώτο λόγο αφού παρουσιάζεται και φέτος εξίσου δυναμωμένος, πάντα με κριτήρια την αγωνιστική εικόνα των προκριματικών. Η Πυλαία δεν έχει την περσινή δυναμική αλλά κέρδισε τη ΧΑΝΘ στα παιχνίδια της Θεσσαλονίκης και έχει προβάδισμα, με το μεταξύ τους παιχνίδι να κρίνει το δεύτερο εισιτήριο αφού η ομάδα του Αγρινίου θα διεκδικήσει μόνο εμπειρίες ως την πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης.

Στον β΄ όμιλο αναμένονται μεγάλες «μάχες». Ο Φοίβος με την 4άδα των διεθνών του (περσινός «χάλκινος») έχει ένα προβάδισμα. Αξιόλογη ομάδα είναι και ο Διομήδης, ικανός να κάνει ζημιές, ενώ η ΑΕΚ, παρότι είναι ενισχυμένη στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στους ικανότατους παίδες της οπότε υστερεί σε δύναμη, ωστόσο μόνο απαρατήρητη δεν θα κάνει την παρουσία της. Τέλος ο οικοδεσπότης Φίλιππος υπό άλλες συνθήκες θα ήταν το απόλυτο φαβορί αλλά θα στερηθεί τις υπηρεσίες σημαντικών του όπλων αν και μεγαλύτερό του είναι το βάρος της φανέλας του.

Οι συμμετοχές των συλλόγων στα τελικά

Νεοεισελθών σύλλογο έχουμε και σε αυτήν την διοργάνωση οπότε ο αριθμός των συλλόγων που συμμετέχουν στην 39χρονη αυτή διαδρομή έγιναν «71». Η ομάδα αυτή δεν είναι άλλη από την ΑΕΚ και παίρνει τη θέση της πιο «φρέσκιας» παρουσίας από τον ΟΣΦΠ, που πέρυσι έκανε αυτός το ντεμπούτο του συνδυασμένο μάλιστα και με αργυρό μετάλλιο. Από την άλλη η ομάδα του Αγρινίου θα κάνει μόλις την δεύτερη συμμετοχή της στην 39χρονη αυτή διαδρομή. Ο Φίλιππος είναι μακράν η κορυφαία ομάδα με μόλις 7 απουσίες από τις 39 διοργανώσεις, ρεκόρ που θα μείνει ακατάρριπτο για αρκετές ακόμη δεκαετίες. Ο Δούκας απουσιάζει φέτος, όπως και ο Ιωνικός ΝΦ, οπότε η ΧΑΝΘ που αποτελεί την 4η δύναμη μείωσε τη διαφορά της ανεβάζοντας τις συμμετοχές της στις 18, ενώ ο Φοίβος ακολουθεί με 13. Αναλυτικά όλες οι ομάδες και οι συμμετοχές τους:

  1. Φίλιππος Βέροιας (32)
  2. ΑΣΕ Δούκας (22)
  3. Ιωνικός Ν.Φ. (21)
  1. Χ.Α.Ν.Θ. (18)
  2. Φοίβος Συκεών (13)
  3. Πανελλήνιος ΓΣ (10)
  4. Αρχέλαος Κατερίνης, ΒΑΟ, ΓΑΣ Κιλκίς (9)
  1.  Διομήδης Άργους, Φαίακας Κέρκυρας,  Αρίων Πτολεμαΐδας, ΑΓΣ Ιωαννίνων (7)
  1. Ζαφειράκης Νάουσας, , ΓΕ Βέροιας, Έσπερος Πατρών (6)
  1. Γ.Σ. Δράμας, Περιστέρι Χανίων, Αναγέννηση Άρτας (5)
  1. ΑΕΣΧ Πυλαίας, Άρης Νίκαιας, ΠΑΟΚ, Δίας Πολίχνης, Ν. Ιωνία, Ν. Ελβετία, Αλκυών Δρεπάνου (4)
  1. Άρης Θεσσαλονίκης, Α.Ο.Α. Καστοριάς, Πανιώνιος, Α.Ο. Σερρών, Ηρακλής Πατρών, Α.Ο. Μυτιλήνης (3)
  1. Ολυμπιακός ΣΦΠ, ΙΕΚ Ξυνής, Δράμα ΄86, Προοδευτική Αγρινίου, Α.Ο. Κοζάνης, ΓΣ. Κορωπίου, Εθνικός Κοζάνης, Θησέας Λεχόβου, Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών, Κυχρέας Σαλαμίνας, Φοίνικας Πατρών, Σπόρτιγκ Πατρών, Α.Ε. Χαλανδρίου (2)
  1. ΑΕΚ, ΓΑΣ Καματερό, Γ.Σ. Χανίων, Αερωπός Έδεσσας, Αναγέννηση Βύρωνα, ΑΕΠ Ξάνθης, Αστέρας Αλεξανδρούπολης, ΑΟΔ Θερμαϊκού Περαίας, Α.Ο. Δράμας, Α.Ε.Ε.Α, Αναγέννηση Λαμίας, Αθηναϊκός, Βριλήσσια, Γ.Σ. Κορίνθου, Γ.Ε. Αργολίδας, Δόξα Δράμας, Μεδεών Βοιωτίας, Αρίων Μυτιλήνης, Αιολικός Μυτιλήνης, Νίκη Μυτιλήνης, Ολυμπιακός Πατρών, Ποσειδώνας Βέροιας, Ποσειδώνας Λουτρακίου, Π.Κ. Νεάπολης, Σ.Α.Κ.Α, Κύδων Χανίων (1)

Ο πίνακας των μεταλλίων

Διοργάνωση    Έτος γέννησης αθλητών          Χρυσό Αργυρό           Χάλκινο

1η-1981            1963-1964-1965          Δούκας            Ιωνικός Ν.Φ    Γ.Σ. Δράμας

2η-1982            1964-1965-1966          Πανιώνιος       Ιωνικός Ν.Φ    Β.Α.Ο

3η-1983            1965-1966-1967          Φίλιππος Β      Αρχέλαος Κ    Δούκας

4η-1984            1966-1967-1968          Αρχέλαος Κ    Ν. Ελβετία      Άρης Νίκαιας

5η-1985            1967-1968-1969          Φίλιππος Β      Δούκας            Α.Ο. Σερρών

6η-1986            1968-1969-1970          Γ.Σ. Δράμας    Α.Ε.Ε.Α          Κυχρέας Σαλ.

7η-1987            1969-1970-1971          Φίλιππος Β      Α.Ο. Σερρών   Α.Ε. Χαλανδρίου

8η-1988            1970-1971-1972          Φίλιππος Β      Ιωνικός Ν.Φ    Φοίβος Συκεών

9η-1989            1971-1972-1973          Ιωνικός Ν.Φ    Φοίβος Συκ.    Φίλιππος Β

10η-1990          1972-1973-1974          Ιωνικός Ν.Φ    Φίλιππος Β      Πανιώνιος

11η-1991          1973-1974-1975          Φίλιππος Β      Ιωνικός Ν.Φ    Γ.Ε. Βέροιας

12η-1992          1974-1975-1976          Γ.Ε. Βέροιας   Αρχέλαος Κ    Ιωνικός Ν.Φ

13η-1993          1975-1976-1977          Πανελλήνιος   Δούκας            Αναγέννηση Άρτα

14η-1994          1976-1977-1978          Γ.Ε. Βέροιας   Δούκας            Φίλιππος Β

15η-1995          1976-1977-1978          Γ.Ε. Βέροιας   Δούκας            Φίλιππος Β

16η-1996          1978-1979-1980          Αρχέλαος Κ    Φίλιππος Β      Β.Α.Ο

17η-1997          1978-1979-1980          Ιωνικός Ν.Φ    Αρχέλαος Κ    Β.Α.Ο

18η-1998          1980-1981-1982          Φίλιππος Β      Αρχέλαος Κ    Ν. Ιωνία

19η-1999          1980-1981-1982          Φίλιππος Β      Χ.Α.Ν.Θ.        Ζαφειράκης Ν

20η-2000          1982-1983-1984          Β.Α.Ο Δίας Πολίχνης Δούκας

21η-2001          1982-1983-1984          Δούκας            Β.Α.Ο Δίας Πολίχνης

22η-2002          1983-1984-1985          Β.Α.Ο Πανελλήνιος   Δούκας

23η-2003          1984-1985-1986          Πανελλήνιος   Χ.Α.Ν.Θ.        Β.Α.Ο

24η-2004          1985-1986-1987          Χ.Α.Ν.Θ.        Ιωνικός Ν.Φ    Ζαφειράκης Ν

25η-2005          1986-1987-1988          Χ.Α.Ν.Θ.        Ιωνικός Ν.Φ    Δίας Πολίχνης

26η-2006          1987-1988-1989          Δούκας            Γ.Α.Σ. Κιλκίς  Άρης Θ.

27η-2007          1988-1989-1990          Δούκας            Άρης Θ.           Ιωνικός Ν.Φ.

28η-2008          1989-1990-1991          Χ.Α.Ν.Θ.        Φοίβος Σ.        Φίλιππος Β.

29η-2009          1990-1991-1992          Δούκας            Φίλιππος Β      Ιωνικός Ν.Φ

30η-2010          1992-1993-1994          Φοίβος Σ.        Ζαφειράκης     Χ.Α.Ν.Θ.

31η-2011          1992-1993-1994          Ζαφειράκης     Ιωνικός Ν.Φ    Διομήδης

32η-2012          1994-1995-1996          Δούκας            Δράμα ’86       Φίλιππος Β.

33η-2013          1994-1995-1996          Διομήδης Α.    Φίλιππος Β.     Χ.Α.Ν.Θ.

34η-2014          1995-1996-1997          Ζαφειράκης     Χ.Α.Ν.Θ.        Δούκας

35η-2015          1996-1997-1998          Δούκας            Πανελλήνιος   ΠΑΟΚ

36η-2016          1997-1998-1999          Πανελλήνιος   ΙΕΚ Ξυνή        Ζαφειράκης Ν

37η-2017          1998-1999-2000          Πανελλήνιος   ΑΕΣΧ Πυλαίας           ΙΕΚ Ξυνή

38η-2018          1999-2000-2001          ΑΕΣΧ Πυλαίας Ολυμπιακός ΣΦΠ     Φοίβος Σ.

Ο Πίνακας της  «χρυσής» βίβλου

 

1. Φίλιππος Βέροιας                7

-. ΑΣΕ Δούκας                         7

3. Πανελλήνιος ΓΣ                  4

4. Χ.Α.Ν.Θ.                             3

-. Ιωνικός Ν.Φ.                        3

-. ΓΕ Βέροιας                          3

7. Β.Α.Ο.                                 2

-. Αρχέλαος Κατερίνης                        2

-. Ζαφειράκης Νάουσας           2

10. Φοίβος Συκεών                 1

-. Διομήδης Άργους                  1

-. ΓΣ Δράμας                           1

-. Πανιώνιος ΓΣ                      1

-.ΑΕΣΧ Πυλαίας                      1                     

ΣΥΝΟΛΟ                       38

 

Ο πίνακας των μεταλλίων

  1. Φίλιππος Βέροιας        16
  2. ΑΣΕ Δούκας                15
  3. Ιωνικός Ν.Φ.               13
  4. Χ.Α.Ν.Θ.                     8
  5. Β.Α.Ο.                         7
  6. Αρχέλαος Κατερίνης    6

-.  Ζαφειράκης Νάουσας    6

8.  Πανελλήνιος Γ.Σ.         6

9. Φοίβος Συκεών             5

-.  Γ.Ε. Βέροιας                 4

11. Δίας Πολίχνης             3

12. Γ.Σ. Δράμας                2

-. Α.Ο. Σερρών                  2

-. Διομήδης Άργους            2

-. ΑΣ. ΑΡΗΣ Θ.                2

-.ΑΕΣΧ Πυλαίας                2

-. Πανιώνιος Γ.Σ.              2

-.  ΙΕΚ Ξυνής                     2

18. Δράμα 86                     1

-. ΓΑΣ Κιλκίς                    1

-. Ν. Ελβετία                      1

-. Α.Ε.Ε.Α                          1

-. ΠΑΟΚ                            1

-. Άρης Νίκαιας                 1

-. Κυχρέας Σαλαμίνας        1

-. ΑΕ. Χαλανδρίου             1

-. Ν. Ιωνία                         1

-. Αναγέννηση Άρτας         1

-. Ολυμπιακός ΣΦΠ          1

ΣΥΝΟΛΟ                           114

 

Ενδιαφέροντα στατιστικά

  • Ο Φίλιππος συνεχίζει το εκπληκτικό του στατιστικό καταμετρώντας 32 παρουσίες και μόλις 7 απουσίες από τις τελικές φάσεις. Αυτή η πρωτιά με το 32/39 είναι αδύνατον να απειληθεί από άλλη ομάδα στο άμεσο μέλλον, αφού αυτοί που τον ακολουθούν είναι οι Δούκας (22/39), Ιωνικός ΝΦ (21/39) και η ΧΑΝΘ (18/39).
  • Οι Βεροιώτες μοιράζονται με τον Δούκα και τα περισσότερα «χρυσά» (7), αλλά έχουν περισσότερα (16) σε σύνολο (7-4-5) μετάλλια. Οι αθλητές των εκπαιδευτηρίων ακολουθούν με 15  σε σύνολο (7-4-4)) και στην τρίτη θέση είναι ο Ιωνικός ΝΦ με συνολική συγκομιδή (13) με (3-7-3).
  • Από τις υπόλοιπες ομάδες της φετινής διοργάνωσης ξεχωρίζει η ΧΑΝΘ με 8 μετάλλια (3 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα).
  • Πάντως είναι χαρακτηριστικό ότι οι «4» κορυφαίοι του σχετικού πίνακα (Φίλιππος, Δούκας, Ιωνικός και ΧΑΝΘ) απουσιάζουν από το βάθρο των μεταλλίων την τελευταία τριετία.
  • Ο οικοδεσπότης Φίλιππος μπορεί να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος σε συμμετοχές και μετάλλια αλλά αν δεν καταφέρει και φέτος να πάρει το «χρυσό» θα συμπληρώσει 20 χρόνια απουσίας του από το ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο τελευταίος του τίτλος καταγράφηκε το 1999 (με την γενιά των Σανίκη, Μπαντή, Παπαδόπουλου) ενώ γενικά δεν κατακτά μετάλλιο την τελευταία πενταετία.
  • Τα 38 χρυσά μετάλλια τα έχουν κατακτήσει και τα μοιράζονται μόλις 14 σύλλογοι (από τους 70 που συμμετείχαν διαχρονικά), ενώ τα 114 συνολικά μετάλλια τα μοιράζονται 28 σύλλογοι

 Στην «Μητρόπολη» του ελληνικού χάντμπολ για 4η φορά

Στην 39χρονη ζωή των τελικών φάσεων των εφηβικών πρωταθλημάτων 17 είναι οι πόλεις έχουν το έχουν φιλοξενήσει. Το Λουτράκι Κορινθίας διατηρεί τα πρωτεία καθώς 8 φορές έχουν φιλοξενηθεί εκεί (μία συνδιοργάνωση με Κόρινθο, το 2003). Πέντε διοργανώσεις έχουν γίνει στην Αθήνα, 4 στη Θεσσαλονίκη και στη Βέροια, 3 στο Κιλκίς, από 2 σε Κατερίνη, Δράμα, Νάουσα και από 1 σε, Σέρρες, Ναύπλιο, Πάτρα, Άρτα, Τρίπολη, Άργος, Λάρισα, Ατέρμωνα στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς και Λιβαδειά. Αναλυτικά ανά χρονιά οι πόλεις: 1981 (Δράμα), 1982 (Αθήνα), 1983 (Βέροια), 1984 (Κιλκίς), 1985 (Σέρρες), 1986 (Αθήνα), 1987 (Αθήνα), 1988 (Θεσσαλονίκη), 1989 (Ναύπλιο), 1990 (Πάτρα), 1991 (Άρτα), 1992 (Θεσσαλονίκη), 1993 (Λουτράκι), 1994 (Λουτράκι), 1995 (Λουτράκι), 1996 (Κατερίνη), 1997 (Λάρισα), 1998 (Τρίπολη), 1999 (Νάουσα), 2000 (Λουτράκι), 2001 (Λουτράκι), 2002 (Λουτράκι), 2003 (Λουτράκι/Κόρινθος), 2004 (Κατερίνη), 2005 (Λουτράκι), 2006 (Κιλκίς), 2007 (Ατέρμωνας), 2008 (Βέροια), 2009 (Αθήνα), 2010 (Θεσσαλονίκη), 2011 (Κιλκίς), 2012  (Δράμα), 2013 (Άργος), 2014 (Νάουσα), 2015 (Αθήνα), 2016 (Θεσσαλονίκη), 2017 (Λιβαδειά), 2018 (Βέροια), 2019 (Βέροια).