Ζωντανά η κλήρωση του Κυπέλλου

ΟΧΕ κληρωση

Τα μεγάλα παιχνίδια θα γίνουν στα προημιτελικά, με την κλήρωση να είναι προγραμματισμένη για τις 22 Δεκεμβρίου 2017.

Τα ζευγάρια της φάσης των «16» (20 Δεκεμβρίου 2017):

Ζαφειράκης – Διομήδης

Πρωτέας Άρτας – ΑΕΚ

Αρίων Πτολεμαΐδας ή Βριλήσσια – Δούκας

Αερωπός ή Πανελλήνιος – Αρχέλαος ή Φίλιππος

Κιλκίς – Μακεδονικός ή Ολυμπιακός

Νηρέας – Καματερό

Φαίακας – Φοίβος

ΠΑΟΚ – ΧΑΝΘ

Το μοναδικό ζευγάρι που προέκυψε από την Handball Premier στον α’ γύρο είναι αυτό ανάμεσα στον Αερωπό και τον Πανελλήνιο.

Όλα τα μεγάλα ματς αναμένονται είτε στη φάση των «16» είτε στη συνέχεια.

Τα ζευγάρια της α’ φάσης (8 Νοεμβρίου 2017):

Αρχέλαος Κ- Φίλιππος Β.

Μακεδονικός – Ολυμπιακός

Αρίων Πτ. – Βριλήσσια

Αερωπός Εδ. Πανελλήνιος

Αν κληρωθεί ομάδα της Α2 Ανδρών με ομάδα της Handball Premier, η ομάδα της Α2 Ανδρών θα είναι γηπεδούχος.

Τώρα θα προκύψουν τα ζευγάρια του α’ γύρου.

Χωρίς αγώνα στον β’ γύρο προκρίνονται οι Νηρέας, ΑΕΚ, Διομήδης, Ζαφειράκης, Κιλκίς, Καματερό, Δούκας, ΧΑΝΘ, Φαίακας, Πρωτέας, ΠΑΟΚ και Φοίβος.

Οι πρώτες 12 ομάδες που θα βγουν από την κληρωτίδα θα περάσουν άνευ αγώνα στους «16».

Η ΑΕΚ έχει το Νο17, ο Αερωπός το Νο1, ο Αρίων Πτ. το Νο10, ο Αρχέλαος το Νο11, τα Βριλήσσια το 20, ο Διομήδης το Νο8, ο ΑΣΕ Δούκα το Νο5, ο Ζαφειράκης το Νο16, το Κιλκίς το Νο12, το Καματερό το Νο9,  ο Μακεδονικός το Νο19, ο Νηρέας το Νο2, ο Ολυμπιακός το Νο15, ο Πανελλήνιος το Νο6, ο ΠΑΟΚ το Νο3, ο Πρωτέας  το Νο4, ο Φαίακας το Νο18, ο Φίλιππος το Νο7, ο Φοίβος το Νο 13 και η ΧΑΝΘ το Νο14.

Την κλήρωση θα κάνουν ο γενικός γραμματέας της ομοσπονδίας Κώστας Σταματιάδης, ο πρόεδρος της ΔΕΠ Γιάννη Καρανάσος, ο πρόεδρος της ΕΣΧΑ Δημήτρης Σταυρακάκης

Παρόντες στη διαδικασία είναι οι εκπρόσωποι του Ολυμπιακού και του Πανελληνίου και ο ταμίας της ΕΣΧΑ Δημήτρης Σταματιάδης.

Οι ομάδες που θα μπουν στην κλήρωση είναι συνολικά 20 και πρόκειται για τις:

ΑΕΚ, Αερωπός Έδεσσας, Αρίων Πτολεμαΐδας, Αρχέλαος Κατερίνης, ΕΣΝ Βριλήσσια, Διομήδης Άργους, ΑΣΕ Δούκα, Ζαφειράκης Νάουσας, ΓΑΣ Κιλκίς, ΓΑΣ Καματερού, Μακεδονικός, ΑΟ Νηρεύς, Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή, Πανελλήνιος, ΠΑΟΚ, Πρωτέας Άρτας, Φαίακας Κέρκυρας, Φίλιππος Βέροιας, Φοίβος Συκεών και ΧΑΝΘ.

Στον α’ γύρο θα κληρωθούν 4 ζευγάρια ενώ 12 ομάδες θα περάσουν άνευ αγώνα στον β’ γύρο, των  «16».

Οι αγώνες του α’ γύρου θα διεξαχθούν στις 8 Νοεμβρίου και η φάση των «16» στις 20 Δεκεμβρίου.