Νίκη της Ραμνίκου Βαλτσέα στην πρεμιέρα του Champions League

Νικηφόρα ξεκίνησε η πορεία της Ραμνίκου Βαλτσέα στο φετινό DELO WOMEN’S EHF Champions League, αφού οι Ρουμάνες επικράτησαν με σκορ 34-27 της γερμανικής Μπίτιγκχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό του αγώνα να ελέγξουν το παιχνίδι, «πηγαίνοντας» τον ρυθμό εκεί που τους βόλευε περισσότερο. Χαρακτηριστικό είναι ότι, με εξαίρεση μια φορά που οι Γερμανίδες έκαναν το 14-15, σε κανένα άλλο σημείο της αναμέτρησης δεν έχασαν το προβάδισμα.

Αν και το σκορ δεν ξέφυγε ποτέ και την διάρκεια του παιχνιδιού με διαφορά πάνω από 4 γκολ, ένα μικρό σερί 3-0 της Βαλτσέα στα τελευταία λεπτά διαμόρφωσε το τελικό 34-27, ένα αποτέλεσμα που σίγουρα αφήνει ικανοποιημένες τις Ρουμάνες.

Από τις νικήτριες η Δανέζα Αν Γκρέτε Νόργκαρντ πέτυχε 7 γκολ, ενώ από τις ηττημένες η Ολλανδή Λάουρα φαν ντερ Χάιντεν σημείωσε 8 τέρματα.

Δίλεπτα: 3 – 2

Πέναλτι: 3/3 – 1/1