Νταμπλ στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός!

«Διπλό» τίτλου με 28-21 για τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στον 4ο τελικό της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από πολλές διακοπές και εκκένωση του γηπέδου στο 52:47, ήταν κυρίαρχοι αγωνιστικά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Ένωση.

Ο Ολυμπιακός με 3-1 νίκες κατέκτησε και το φετινό νταμπλ με την απονομή και την φιέστα να ακολουθεί (περίπου στις 22:30) στο κλειστό του Ρέντη

Η ΑΕΚ είχε για ένα ακόμα ματς πολλά προβλήματα στην επίθεση που μεγάλωσαν με την απουσία του Χρήστου Μυλωνά.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και τις αντεπιθέσεις με τον Τζηρά πήρε… κεφάλι στο σκορ από την αρχή με 4-1 (7:40) και 8-2 (16:05) με τέρμα του Σανίκη.

Η ΑΕΚ μείωσε με τον Βραζάλιτσα σε 3-8 (17:11), έχοντας μείνει 10 λεπτά χωρίς γκολ, αλλά ο Ρέινα με δύο προσωπικά γκολ, έστειλε την διαφορά στο +7 (3-10) στο 19:41.

Η Ένωση μείωσε σε 5-11 με τον Γιάκομπσεν στο 21:45, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με τους Σανίκη και Καραμπουρνιώτη έφτασαν στο +8 (5-13) στο 24’, διαφορά που διατήρησαν και στο 28:40 με τέρμα του Λέμος (7-15), λίγο πριν ο Αλβανός με τέρμα, κλείσει το ημίχρονο με 8-15.

Στην αρχή του δεύτερου μέρος η διαφορά πήγε και πάλι στα 8 γκολ (9-17 στο 33:10 και 10-18 στο 35:52), ενώ στο 39:25 με δύο τέρματα από τον Αραπακόπουλο το σκορ έγινε 11-20.

Η Ένωση μείωσε με τον Παλεβίτσιους σε 12-20 και 13-21, αλλά με τους Τσίλη και Τζηρά η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στα 10 γκολ (13-23) στο 43:37 και ουσιαστικά τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 21-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημχ.) 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28
ΑΕΚ (Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης, Γιάκομπσεν 2 Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 3, Συγγάρης, Νταρσουλάντ, Αργυρού 1, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-3/3

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν: «Κατά την διάρκεια του αγώνα έγιναν δύο διακοπές για πέταγμα νερού και φτυσιμάτων κατά αθλητή του Ολυμπιακού που αγωνιζόταν στην πλευρά των οπαδών της ΑΕΚ. Ακολούθησαν συστάσεις από τα μεγάφωνα από την πλευρά της γηπεδούχου ομάδας και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Στο 52:47, ενώ η ομάδα του Ολυμπιακού είχε πάρει ταιμ άουτ πετάχτηκαν αντικείμενα (μπουκάλια νερού, κουτάκια μπύρας) προς τους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς και έγινε ρίψη καπνογόνου από τους φιλάθλους της ΑΕΚ. Ο αγώνας διεκόπη προσωρινά και συνεχίστηκε μετά από 25 λεπτά με την σύμφωνη γνώμη της Αστυνομίας και ενώ το γήπεδο είχε εκκενωθεί από τους φιλάθλους. Ο αγώνας τελείωσε χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα».

Οι παρατηρητές έγραψαν ότι ακολουθεί αναλυτική έκθεση.