Ο ΓΑΣ Καματερού νικητής στις Παγκορασίδες Α’

Στον τελικό που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κορυδαλλού «Θ. Πούτος», η ομάδα του Καματερού επικράτησε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι με 20-16 του ΟΦ Νέας Ιωνίας.

Οι αθλήτριες και των δυο ομάδων παρουσίασαν πολύ καλό θέαμα σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στο φινάλε.

Στο μικρό τελικό, ο ΑΟ Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων νίκησε με 16-12 τον ΕΣΝ Βριλησσίων και κατέκτησε την 3η θέση στην διοργάνωση.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ: 20-16

Πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 2-6, 6-8, 7-9 (ημίχρονο), 12-11, 14-14, 16-15, 17-16, 20-16 (τελικό). Διαιτητές: Φωτακίδης-Σκλαβενίτης.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Κώστας Κότσιρας): Τσικνή, Αλαϊσκα, Ονοτσούκου, Κίτσιου, Καντζούρα, Παπαστεργίου, Ντόκα, Σπηλιοπούλου 6, Καριώτη 4, Βουκλάρη 1, Κουτροδήμου, Λούπη, Κούρτη 2, Κατσικά 3, Ρ. Παπαϊωάννου, Νεταϊ 1, Δ. Παπαϊωάννου, Γιακουμέλου, Σκολάσι, Πατρώνη 3.

ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Κίμωνας Κουτρούλης): Καψάλη, Παγιώτα, Σκούρτη, Γιαννοπούλου 4, Παπανικολάου 1, Δημοπούλου, Μαριμπέλα 1, Μπιχάλη, Βαρβεράκη 3, Ωραιοπούλου 5, Μυλωνά 1, Χίτρι 1, Παναγιώτου, Νοροτσέα, Μπαντέλα, Πέππα, Αλεξοπούλου.

Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 1/0, 3/1.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: 12-16

Πεντάλεπτα: 1-0, 2-2, 2-2, 5-4, 8-6 (ημίχρονο), 9-10, 10-12, 10-14, 12-15, 12-16 (τελικό). Διαιτητές: Φωτακίδης-Σκλαβενίτης.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Δημήτρης Σκάρλος): Τσεβά, Ταμπάκου, Στρούζου 3, Ελευθεριάδη, Γκιόκα, Καββαδιά, Καπλάνη, Ακτύπη, Ασλή, Βεριοπούλου, Λάσκου 4, Τσούκα, Δασκαλοθανάση, Αυγερινού, Πασχαλούδη, Κορκολή 3, Ντιγκόζη, Μαυρίδη, Μπόζιου 2, Δεσποτίδου.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Δημήτρης Αθανασιάδης): Παράσχη 1, Μανδαμαδιώτη 3, Δέδε, Αρπατζάνη 4, Φακά, Πλωτά, Σαμοθράκη 1, Βελιδάκη 2. Κοσμετάτου, Ζάρρα, Μαρ. Μπανάση, Μαγδ. Μπανάση 5, Χρυσοσπάθη.

Δίλεπτα: 3-6. Πέναλτι: 5/3-1/0.

Μετά το τέλος των αναμετρήσεων έγιναν οι απονομές των επάθλων στις τέσσερις ομάδες της Κατηγορίες Παγκορασίδων Α’, καθώς και στις τρεις νικήτριες ομάδες των Κατηγοριών Παμπαίδων Β’, Μίνι Ευ Αγωνίζεσθαι και στην Πρωταθλήτρια ομάδα της Κατηγορίας Μίνι Αγόρια.

Αναλυτικά τιμήθηκαν οι ομάδες:

Παμπαίδες Β’: 1) ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης, 2) ΑΕΚ 2006, 3) Ολυμπιακός Κερατσινίου.

Μίνι Ευ Αγωνίζεσθαι: 1) ΔΑΣ Ζεφυρίου, 2) Ολυμπιακός Κερατσινίου 2, 3) Πανιώνιος ΓΣΣ.

Μίνι Αγόρια: 1) ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης.

Στις τελικές συναντήσεις παραβρέθηκαν, από την ΕΣΧΑ οι: Δημήτρης Σταυρακάκης (Πρόεδρος), Ευάγγελος Παπαϊωάννου (Γενικός Γραμματέας), Κατερίνα Ψωμιάδου (Ειδική Γραμματέας), Γιάννης Κωστόπουλος (Μέλος ΔΣ). Επίσης παραβρέθηκαν οι Παντελής Χατζηιωάννου (Πρόεδρος ΟΦ Ν. Ιωνίας και πρώην Πρόεδρος ΟΧΕ), Ευάγγελος Πάλλης (Πρόεδρος ΕΣΝ Βριλησσίων), Γιάννης Κιούσης (Πρόεδρος ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης), Γιάννης Αρβανίτης (Προπονητής Εθνικής Ομάδων Ανδρών), Παναγιώτης Ιατρούδης (Τεχνικός Σύμβολος Ανάπτυξης-Υπεύθυνος ΕΑΠ/ΟΧΕ), Γιώργος Κρανάκης (Τεχνικός Σύμβουλος Ανάπτυξης ΟΧΕ), Δημήτρης Σκάρλος (Πρόεδρος Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Χειροσφαίρισης), Στέλιος Αλεπουδέας (Τεχνικός Σύμβουλος Ανάπτυξης).

Η ΕΣΧΑ ευχαριστεί τον Οργανισμό Άθλησης και Πολιτισμού του Δήμου Κορυδαλλού και ειδικότερα τον Πρόεδρο κ. Μιχάλη Λώνα, για την παραχώρηση του Κλειστού Γυμναστήριου Κορυδαλλού για την διεξαγωγή των δυο τελικών αγώνων. Επίσης η ΕΣΧΑ ευχαριστεί την προπονήτρια του ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού κ. Μαίρη Λαγοπούλου, για την βοήθεια της στην διοργάνωση των δυο τελικών συναντήσεων