Στις 16 Ιουλίου η κλήρωση για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Γυναικών 2024-2025

64 ομάδες μετέχουν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο γυναικών EHF 2024-2025

Και οι 64 ομάδες προκρίνονται στον 2ο γύρο, που έχει προγραμματιστεί για τις 5/6 Οκτωβρίου (πρώτος αγώνας) και 12/13 Οκτωβρίου (δεύτερος αγώνας).
Αυτές οι 64 ομάδες θα κληρωθούν σε 32 ζευγάρια. Η κλήρωση για τον 2ο γύρο θα γίνει στις 16 Ιουλίου στη Βιέννη στις 11:00 CEST. Θα μεταδοθεί ζωντανά στο κανάλι του EHF Home of Handball στο YouTube.
Απο Ελληνικής πλευράς μετέχουν 5 ομάδες.
Η Νέα Ιωνία είναι στο γκρουπ των ισχυρών και ΠΑΟΚ, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Αναγέννηση Άρτας και ΑΕΠ Πανόραμα στους αδύνατους.

ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ
1 ESP Malaga Costa del Sol
2 SVK MSK IUVENTA Michalovce
3 TUR Görele BSK
4 POR Madeira Andebol SAD
5 SRB ZRK Zeleznicar
6 MKD WHC Cair Skopje
7 NED JuRo Unirek VZV
8 UKR HC Galychanka
9 CZE Hazena Kynzvart
10 FAR VIF
11 CRO HC Dalmatinka Ploce
12 ISL Valur
13 ITA SSV Brixen Südtirol
14 SUI Spono Eagles
15 GRE OΦ Νέας Ιωνίας
16 POL MKS Urbis Gniezno
17 MNE ZRK Tivat
18 SWE Kristianstad HK
19 SLO ZRK Mlinotest Ajdovscina
20 BIH HRK Grude
21 AUT WAT Atzgersdorf
22 KOS KHF Istogu
23 LUX HB Dudelange
24 AZE Garabagh HC
25 BEL KTSV Eupen
26 LTU Cascada HC Garliava SM
27 CYP Cyview Developers Latsia
28 ESP Caja Rural Aula Valladolid
29 SVK HK Slovan Duslo Sala
30 TUR Üsküdar BSK
31 POR Colegio Gaia/Colgaia-Toyota
32 SRB ZORK Jagodina

ΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΙ
33 MKD WHC Metalurg Avtokomanda
34 NED Veneco Velo
35 CZE DHC Slavia Praha
36 FAR H71
37 ISL Haukar
38 ITA Handball Erice
39 SUI HSC Kreuzlingen
40 ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
41 SLO ZRD Litija
42 BIH RK Hadzici
43 AUT UHC Müller Bau Stockerau
44 KOS KHF Ferizaj
45 LUX HB Käerjeng
46 AZE Kur
47 LTU Zalgiris Kaunas
48 CYP Youth Union of Athienou
49 ESP Conservas Orbe Zendal BM. Porrino
50 POR Academia Andebol Sao Pedro do Sul
51 NED Westfriesland SEW
52 ITA Jomi Salerno
53 ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ελλάδα)
54 BIH ZRK Borac
55 AUT Greenpower JAGS Roomz Hotels
56 KOS KHF Samadrexha
57 LUX Red Boys Differdange
58 AZE Azeryol HC
59 ITA A.S.D. Handball Cassa Rurale Pontinia
60 Αναγέννηση Άρτας (Ελλάδα)
61 BIH ZRK Krivaja
62 TUR Bursa Büyüksehir BS
63 CRO ZRK Bjelovar
64 ΑΕΠ Πανόραμα (Ελλάδα)