Στο Κίελο το ντέρμπι του Τσάμπιονς Λιγκ

Την πρώτη νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε το Κίελο, μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής, που κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 37-31 στην έδρα της Βέτζπρεμ. Ο Ράινκινγκ με οκτώ και οι Μπίλικ και Πέκελερ με 7 τέρματα ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για την γερμανική ομάδα.

Για τον ίδιο όμιλο, η Μονπελιέ κέρδισε με 27-25 την Μέσκοφ Μπρεστ, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ για φέτος. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ καλά στον αγώνα και είχαν επαφή με το σκορ, ωστόσο οι Γάλλοι κατάφεραν να έχουν την απαιτούμενοι ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και να πάρουν τελικά τους βαθμούς της νίκης.

Για τον πρώτο όμιλο, η Μπαρτσελόνα πέτυχε κι αυτή με την σειρά της την πρώτη νίκη για φέτος καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Τσέλιε. Μάλιστα κατάφερε να πιάσει μια εξαιρετική απόδοση επιθετικά όπως μαρτυρά και το τελικό 45-21. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν σκοράρει στο πρώτο μέρος 21 τέρματα.

Για τον τρίτο όμιλο νίκες πέτυχαν οι Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Ιρούν. Οι Πορτογάλοι κέρδισαν την Τάτραν Πρέσοφ με 32-24, σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων μόνο για 25 λεπτά. Από την άλλη πλευρά η Μπιντάσοα Ίρουν πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της στο Τσάμπιονς Λιγκ καθώς επικράτησε με 34-19 επι των Ριχιμάνεν Κοκς.

Τέλος, Η Βίσλα Πλόκ επικράτησε με 27-23 επι της Σαφχάουζεν με τον Κονσταντίν Ιγκρόπουλο να γιορτάζει την επιστροφή του στο τσάμπιονς Λιγκ με 3 εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι.