Το Λουξεμβούργο σόκαρε την Φινλανδία (pics)

Με μεγάλη έκπληξη ξεκίνησε ο προκριματικός όμιλος του EURO 2020 γυναικών, στη Βέροια.

Το Λουξεμβούργο, στην παρθενική του εμφάνιση σε επίσημη διοργάνωση γυναικών μετά από 25 χρόνια, νίκησε την Φινλανδία με 27-24 και το αποτέλεσμα πανηγυρίστηκε με δάκρυα χαράς και ξέφρενους πανηγυρισμούς στην εξέδρα από τους δέκα φιλάθλους που ταξίδεψαν μαζί με την ομάδα.

Πρωταγωνίστρια για την ομάδα του Λουξεμβούργου ήταν η τερματοφύλακας Έβα Ετόγκα, η οποία μπήκε στα μέσα του πρώτου μέρους και έδωσε ώθηση στις συμπαίκτριές της.

Η Φινλανδία, που άργησε πολύ να μπει στο ρυθμό του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με 13-18. Στο δεύτερο η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο για την ομάδα του Λουξεμβούργου που ξέφυγε με 15-21. Οι Φινλανδες αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 22-22. Οι επεμβάσεις της Ετόγκα και κυρίως μία απόκρουση σε πέναλτι στο 58:12 και με το σκορ στο 24-26, ήταν καθοριστικές και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Λουξεμβούργου.

Φινλανδία – Λουξεμβούργο 24-27 (ημ. 13-18)
Φινλανδία
(Σουορανιέμι): Άαρνιο 3, Μπακ, Γκάμαλς 2, Γκούσταφσον, Χίλι 7, Χολοπάινεν, Κούλιου 3, Λάασιο 1, Λίντχολμ 2, Ναράκα 3, Νιέμι, Νόργκραν 1, Σαλοκίβι 1, Βάρινεν 1, Βίλεν, Γολφ.
Λουξεμβούργο (Στοτ): Νταουταζ, Ντίκς 1, Ετόγκα, Γραν, Χουρέμιοβιτς, Γιουνγκ, Κιρτζ, Μοντέιρο 1, Ράντοντσιτς, Σιλτ 6, Βέλτερ 8, Βίλεμς 3, Τζ. Βιρτζ 3, Κ. Βιρτζ 4, Ζέιμετζ 1, Ζουκ.
Διαιτητές; Μίτροβιτς – Καζανέγκρα (Μαυροβούνιο). Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 2/5 – 4/5

Ο προπονητής του Λουξεμβούργου Άντριαν Στότ είπε: «Το τελευταίο παιχνίδι μας ήταν την δεκαετία του ’90. Το γυναικείο χάντμπολ στη χώρα δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένο και χρειαζόμασταν χρόνο για να φτιάξουμε κάτι καινούργιο. Ήταν έκπληξη για εμάς αυτή η νίκη, θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου. Ήταν εντυπωσιακό το πρώτο μας ημίχρονο, βγήκε όλη η δουλειά που κάναμε στις προπονήσεις».

Ο τεχνικός της Φινλανδίας Τόμι Σουορανιέμι δήλωσε: «Είμαι πολύ απογοητευμένος από την απόδοση μας και την ήττα. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ήταν έκπληξη το αποτέλεσμα, ωστόσο πρέπει να βρούμε την δύναμη να συνεχίσουμε».