Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 28-28! Στην Ηλιούπολη θα κριθεί η πρόκριση

Με το ισόπαλο 28-28 στην έδρα της Φερεντσβάρος, η υπόθεση πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup παραμένει ανοιχτή και θα κριθει στο… σπίτι του Ολυμπιακού το ερχόμενο Σάββατο (27/4).

Ο πρώτος ημιτελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα και ν’ εναλλάσσονται το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ήταν οι πρώτοι που πήραν… αέρα στο σκορ, φτάνοντας στο +3 (8-5), διατηρώντας τη διαφορά έως τα τέλη του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός πριν την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου μείωσε σε 13-11, με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στ’ αποδυτήρια.

Στην έναρξη του δεύτερου μισού, ο Ολυμπιακός μειώσει (13-12) με τους Μαγυάρους να διατηρούν τα πρωτεία στο σκορ. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων κυμάνθηκε από δύο έως τρία γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν ανά διαστήματα λύσεις και μειώνουν στο ελάχιστο (24-23).

Η λύση για την ισοφάριση βρέθηκε για τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρηση ανέτρεψαν προσωρινά το σκορ (24-25), με τους Ούγγρους να βρίσκουν άμεσα την ισοφάριση. Η Φερεντσβάρος κατάφερε να βρει πάλι απόσταση δύο τερμάτων (28-26), με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν ξανά (28-27) και στα τελευταία δευτερόλεπτα με γκολ του Σάββα να διαμορφώνουν το τελικό 28-28.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-5, 9-7, 11-9, 13-11 (ημχ), 16-14, 20-18, 23-21, 24-24, 26-25, 28-28
ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 3, Νάγκι 4, Μ. Μέζαρος, Ιμρέ 8, Μπάλογκ 1, Πόρνταν 1, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Μ. Μέζαρος, Γκίορι, Μίκιτα 4, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο 1, Κόβασικς 4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας, Σμόκοτ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 7, Μιχαηλίδης, Σάββας 8.
Διαιτητές: Σνιουρεβίτσιους- Γκριγκαλιόνις (Λιθουανία), Παρατηρητής: Μπεσλίγια (Μαυροβούνιο), Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/2-2/2