F8 Εφήβων 2019: Χάλκινο για τους «Λύκους»

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Διομήδης Άργους καθώς επικράτησε με 24-22 επι του ΑΕΣΧ Πυλαίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Άργους ήταν αποφασιστική από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τα τέσσερα τέρματα. Ακόμα και όταν η Πυλαία πλησίασε αρκετές φορές στο σκορ, ο Διομήδης ήταν ψύχραιμος και με τον Παπαντωνόπουλου να σταματάει όσες φορές χρειάστηκε τους αντίπαλους παίκτες δεν επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Έτσι ο Διομήδης κατακτά το χάλικονι μετάλλιο, ενώ η Πυλαία τερματίζει στην 4η θέση της διοργάνωσης.

ΠΥΛΑΙΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ (22-24)

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 4-6, 6-8, 7-11, 10-12, 10-13 (Ημιχ.),12-16, 15-17, 17-18, 19-20, 20-22, 22-24(Τελ.).

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Νικολαϊδης, Σούλταρης, Μπουλταδάκης 6, Παπαγεωργίου, Σαράφης , Χουζούρης 2, Τερζίδης 1, Τσόχας 9, Κουκμίσης 3, Λασκαρούδης , Αλεξανδρίδης 1, Χαρούπας, Πέσσος, Αμπατζίδης, Δαγκούλας, Δοξακάκης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρουλας): Μπολιάρης 3, Σχοινοχωρίτης , Λαμπρόπουλος, Τσιγαρίδας 5, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Ρουσσόπουλος 6, Mujic 3, Σμυρνιώτης 6, Μιχαλόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου, Ντούρος 1, Μπελιτσιάνης, Παπαγιαννόπουλος, Χρόνης.

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 4-6, 6-8, 7-11, 10-12, 10-13 (Ημιχ.),12-16, 15-17, 17-18, 19-20, 20-22, 22-24(Τελ.).

Διαιτητές: Μιχαηλίδης – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 0/1-0/2

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση 
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση

Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ 16-23
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 24-26
Πυλαία-Διομήδης Άργους 22-24
13:00 Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 4, Φοίβος 4, Διομήδης 2, Πυλαία 0
Όμιλος 5-8: Φίλιππος 6, ΧΑΝΘ 4,  ΑΕΚ 2, Προοδευτική 0

H τελική κατάταξη
1_
2_
3. Διομήδης Άργους
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φίλιππος Βέροιας
6. ΧΑΝΘ
7. ΑΕΚ
8. Προοδευτική Αγρινίου