«Άλωσε» το Μπρέγκεντς η ΑΕΚ!

Με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή σεζόν, όπου έφτασε έως τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ, η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά την φετινή της πορεία στην Ευρώπη.

Η Ένωση μετά την νίκη της 29-25 επί της Μπρέγκεντς στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ, επικράτησε και στην Αυστρία με 20-18 και προκρίθηκε στους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν εξαιρετική στην άμυνα κρατώντας τους Αυστριακούς σε πολύ χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος, ενώ παράλληλα επιθετικά βρήκε τις λύσεις από θέση πίβοτ με τον Παπαδιονυσίου (5 γκολ) και τους Μυλωνά, Παλεβίτσιους (από 4 γκολ).

H AEK ξεκίνησε εντυπωσιακά με 0-3, ενώ στην συνέχεια, μετέτρεψε το 4-5 του 12’ σε 9-4 στο 32’ με σκόρερ τους Μυλωνά (2 γκολ), Βραζάλιτσα και Παλεβίτσιους.

Η Μπρέγκεντς αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 7-9 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη με επιμέρους σκορ 7-1 και σερί 4-0 (από 7-10 στο 33’) κατάφερε να περάσει μπροστά 11-10 στο 38’

Η Ένωση διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση και απάντησε άμεσα με σερί 3-0 και τους Παπαδιονυσίου, Βραζάλιτσα και Ζαμπούνη να κάνουν το 11-13.

Στο 53’ η Μπρέγκεντς ισοφάρισε και πάλι σε 16-16, αλλά η ΑΕΚ με ένα νέο σερί 3-0 «καθάρισε» το ματς και προκρίθηκε πανηγυρικά.

ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ- ΑΕΚ 18-20
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 4-5, 4-7, 4-9, 7-9 (ημχ.), 9-10, 11-10, 12-13, 14-15, 16-17, 18-20
ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ (Λουτζελμπέργκερ): Άλεκσιτς, Φρούκστουκ 4, Μπαμπάρσκας 2, Τσόριτς 1, Κλόπτσιτς, Χάουσλε, Σνάμπλ 1, Εσέγκοβιτς 1, Μορ, Γκάνγκλ, Βάσελ, Μίτκοφ 4 Κικάνοβιτς, Λάμπερτ 5,
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Τσάκαλος, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 5, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1.
Διαιτητές: Μπράσεθ- Σούντετ (Νορβηγία), Παρατηρητής: Κοσεισάο (Πορτογαλία), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/5-2/3