Έδειξε έτοιμος

Μία εβδομάδα πριν την έναρξη της Handball Premier Ολυμπιακός/ Όμιλος Ξυνή και Δούκας αναμετρήθηκαν στο Δαϊς σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν άνετα με 33-22.

Για τους νταμπλούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάλλιος με 8 γκολ, ενώ για τους γηπεδούχους Καρακεχαγιάς και Στεφανίτσης σημείωσαν από 4 τέρματα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τον Δούκα να έχει ανταγωνιστικό πρόσωπο παρά την νεαρή σύνθεση του.

Μάλιστα προηγήθηκε ακόμα και με τρία γκολ διαφορά (11-8 στο 20’) με καλές επεμβάσεις του Κολλύρη και λύσεις που πήρε στην επίθεση από τους Καρακεχαγιά και Στεφανίτση.

Ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Σπίκιτς αντί του Τερλέτσκι στο τέρμα, σε συνδυασμό με την βελτίωση της εικόνας του στην άμυνα και τα τέρματα των Μάλλιου, Καραμπουρνιώτη, κατάφερε να μετατρέψει το 11-8 σε 11-12, με σερί 4-0 και στην συνέχεια σε 12-14 (ημίχρονο) με επιμέρους σκορ 6-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, επιστρατεύοντας το βάθος στο ρόστερ τους.

Λέμος και Λιάπης ανέλαβαν πρωταγωνιστικούς ρόλους και μαζί με τους Νομικό και Μιχαηλίδη, βοήθησαν τους νταμπλούχους να ξεφύγουν με +6 (13-19) στο 37’, δείχνοντας ότι είναι ξεκάθαρο φαβορί για την νίκη.

Στην συνέχεια η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την διαφορά και να φτάνει στο τελικό 22-33.

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες, αφού για τους Πειραιώτες δεν έπαιξαν Κανδύλας, Αραπακόπουλος, Σανίκης, ενώ για την ομάδα των εκπαιδευτηρίων οι Κρητικός, Τόμπρος και Τότος.

Ο Ολυμπιακός θα δώσει την Τρίτη το τελευταίο του ματς πριν την έναρξη της Handball Premier κόντρα στον Διομήδη Άργους στη Νέα Κίο.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 22-33

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 10-8, 11-12, 12-14 (ημχ.), 13-17, 16-22, 19-24, 20-26, 20-29, 22-33

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μπραουδάκης, Κολλύρης, Τζανιδάκης 1, Ζαλώνης, Ντούνης 3, Μελετάκος 3, Πολύδωρος 3, Γερουλάνος, Παγιάτης 2, Καρακεχαγιάς 4, Στεφανίτσης 4, Βελαώρας, Μπαλάσκας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Τσιλιμπάρης, Σπίκιτς, Τερλέτσκι, Μιχαηλίδης 3, Τινκίρ, Καρβάτσκι 2, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος 1, Τσίλης 2, Λιάπης 4, Καραμπουρνιώτης 2, Μούγιτς 3, Νομικός 3, Λέμος 2, Μάλλιος 8, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 1.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/2-4/7