Ανοιχτή η πρόκριση για την Εθνική Γυναικών, εκτός 8αδας η Εθνική Ανδρών

Ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα στο EURO Βeach Handball που διεξάγεται στο Ναζάρε της Πορτογαλίας.
Η Εθνική Γυναικών στα πρώτα της δύο παιχνίδια κέρδισε άνετα 2-0 τη Σλοβακία και έχασε 2-1 στις λεπτομέρειες από τη Νορβηγία στα σουτ- άουτ. Η Ελληνική ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη και άξιζε να κερδίσει με καθαρό 2-0, αλλά στο 2ο σετ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στο 22-22 και έχασε 24-22 στο χρυσό γκολ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει μία ακόμα και τελευταία ευκαιρία να προκριθεί στα προημιτελικά αν κερδίσει αύριο στις 15:00 την Ουγγαρία που επίσης είναι ισχυρή ομάδα.
Η Εθνική Ανδρών δεν κατάφερε να προκριθεί στην 8αδα, παρότι η εικόνα της ήταν για κάτι καλύτερο. Η Ελλάδα έχασε 2-0 από την Ουκρανία «αυτοκτονώντας» στο 1ο σετ καθώς προηγήθηκε 20-10, τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά δέχθηκε ένα απίθανο σερί 12-0 και ηττήθηκε 22-20! Απέναντι στην πανίσχυρη Ισπανία η Εθνική έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο 1ο σετ (27-18), αλλά τελικά λύγισε με 2-1 στα σουτ άουτ. Στο αυριανό (13:00) παιχνίδι με τη Σουηδία θα κριθεί αν θα παίξει για θέσεις 9-12 ή 13-16.

Η ομοσπονδιακή προπονήτρια της Εθνικής Γυναικών Μαρία Καραντώνη δήλωσε:
«Κάποια λάθη στο 2ο σετ με τη Νορβηγία μας στέρησαν μια μεγάλη νίκη. Θεωρώ επίσης ότι στα σουτ άουτ υπήρξε επαφή του τερματοφύλακα με τις αθλήτριες μας και θα έπρεπε να δοθούν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις. Σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένες, παίξαμε στα ίσια απέναντι σε μια ομάδα που έχει κάνει προετοιμασία με δύο διεθνή τουρνουά. Κάναμε δύο καλές εμφανίσεις, παρουσιάζουμε μια καινούργια ομάδα με αθλήτριες που κάνουν παρθενική εμφάνιση με την Εθνική. Αύριο παίζουμε επίσης με μία μεγάλη και έμπειρη ομάδα. Θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να παρουσιαστούμε όσο πιο έτοιμες γίνεται για να διεκδικήσουμε την πρόκριση».