Βελτίωση… ναι, νίκη… όχι

Εθνικη ελλαδα βελγιο

Την 5η ήττα σε ισάριθμους αγώνες, αυτή τη φορά με 28-23 από την Ολλανδία γνώρισε η Εθνική Ανδρών στο πλαίσιο του 5ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια παρουσίασε κάποια σημάδια βελτίωσης, κυρίως στον τομέα της διάρκειας, αλλά δεν έλειψαν και πάλι τα νεκρά διαστήματα, τα σκαμπανεβάσματα και όλες οι «ασθένειες» έχει εμφανίσει από τα φιλικά με την Ιταλία πριν δύο εβδομάδες.

Με τα δεδομένα επιθετικά προβλήματα (με τον Τζηρά να είναι η πιο αξιόπιστη λύση σημειώνοντας 11 γκολ) να κάνουν την εμφάνισή τους κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, στο αμυντικό κομμάτι η Εθνική δεν πήγε άσχημα, κι αν υπήρχε και η ανάλογη βοήθεια κάτω από το τέρμα, τότε ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

Πλέον, η Ελλάδα θα προσπαθήσει να αποφύγει την μηδενική συγκομιδή βαθμών στον τελευταίο αγώνα του ομίλου κόντρα στην Τουρκία στην πόλη Ακσαράι την Κυριακή (14/1, 16:00).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε ακόμη ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε καλή στο πρώτο ημίχρονο. Αν και στο πρώτο τέταρτο υπήρξαν προβλήματα αμυντικά και επιθετικά, με τους Ολλανδούς να ελέγχουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις, όσο περνούσε η ώρα η ζυγαριά άρχισε να ισορροπεί. Οι αλλαγές του Νίκου Γραμματικού στην περιφέρεια και η είσοδος των Κρητικού και Καλόμοιρου έκαναν την ελληνική περιφέρεια πιο απειλητική – αν και πάλι οι πιο συχνή επιλογή των διεθνών ήταν η προσπάθεια διείσδυσης – ενώ οι αντιδράσεις στα μετόπισθεν ήταν επίσης καλές, αφού και γρήγορες επιστροφές υπήρχαν, οι Ολλανδοί υπέπεσαν σε λάθη λόγω της πίεσης που δέχθηκαν και η Ελλάδα ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 26:30 σε 13-13.

Στο τελευταίο λεπτό αν και η Εθνική είχε αριθμητικό πλεονέκτημα δεν έκανε να κάνει φάουλ και να ροκανίσει τον χρόνο και ήρθε το γκολ από τον Σμιτς που έστειλε την ομάδα του με +1 (15-14) στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος με ένα μίνι σερί 2-0 η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-15, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 3-0 επανήλθαν στην πρωτοπορία του σκορ.

Οι Έλληνες διεθνείς ισοφάρισαν για τελευταία φορά σε 18-18 με τον Καλόμοιρο στο 38:17 και στη συνέχεια ακολούθησε ένα δεκάλεπτο (42’-52’) μπλακ άουτ της «γαλανόλευκης» επίθεσης που δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το δίλεπτο που κέρδισε σε αυτό το διάστημα. Οι Ολλανδοί έτρεξαν ακόμη ένα σερί 4-0 και το 19-20 στο 41:58 έγινε 19-24 στο 51:23.

Η αλλαγή άμυνας σε 5-1 από τους Ολλανδούς  αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο στην αντιμετώπιση της – έτσι κι αλλιώς – προβληματικής ελληνικής επίθεσης, ενώ και ο Έιλερς έκανε καθοριστικές επεμβάσεις σε «γαλανόλευκα» τετ α τετ.

Την ίδια ώρα, ο Λοΐζος δεν είχε αντίστοιχη απόδοση κάτω από τα δοκάρια με αυτή κόντρα στο Βέλγιο την περασμένη Κυριακή, με τον Νίκο Γραμματικό να μην τον αλλάζει με τον Μπουκοβίνα παρά μόνο σε ένα πέναλτι.

Οι «Οράνιε» έχοντας πάρει διαφορά ασφαλείας δεν άφησε χαμένη την ευκαιρία να την αυξήσουν και να επικρατήσουν τελικά με 28-23 και ετοιμάζονται για το κρίσιμο ματς με το Βέλγιο όπου ουσιαστικά θα κριθεί και η πρώτη θέση του ομίλου και η πρόκριση στα play off της διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 23-28

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 6-9, 10-12, 11-13, 14-15 (ημχ.), 16-17, 18-19, 19-20, 19-23, 20-25, 23-28

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης, Μωραΐτης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 4, Λοΐζος, Κρητικός 2, Μπουκοβίνας, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 11, Ιωάννου, Δέσπος, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 3, Ζαμπούνης 2.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρίτσαρντσον Έρλινγουρ): Ραβενσμπέργκερ, Κόιμαν, Μπάιγενς Ζ., Μπάιγενς Ντ. 4, Λέντερς 1, Σλούιτερς 3, Στέινς Λ. 1, Σάγκεν 6, Μπάρτ, Στέινς Ι., Σμίτς Κ. 5, Άνταμς 4, Σμιτς Γ., Μπουμχάουερ 4, Τζέρι, Έιλερς.

Διαιτητές: Ναμποκάου- Κούλικ (Λευκορωσία) Παρατηρητής: Κόχεν (Ισραήλ) Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 5/6-3/3

Κόκκινη: 60:00 Άνταμς