Εβδομάδα επιτυχιών για τον Αερωπό

αερωπος

Με επιτυχία ολοκλήρωσε ο Αερωπός μια εβδομάδα με τρεις νικηφόρους αγώνες που εκτός από το βαθμολογικό θετικό πρόσημο και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου του δίνουν και μια αύρα αυτοπεποίθησης και ψυχολογικής ανάτασης.

Οι Εδεσσαίοι αφού νίκησαν εντός έδρας τον Διομήδη την προηγούμενη αγωνιστική της Handball premier και προκρίθηκαν επί του Πανελληνίου στους «16» του Κυπέλλου Ανδρών, έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την εβδομάδα νικώντας εκτός έδρας τον Χιλιώτη ΓΣ Δράμα 86 με 34-25.

Με τον Αστέρη Τριανταφύλλου στην αρχή να είναι αυτός που κράτησε όρθιο τον Αερωπό στο πρώτο δεκάλεπτο που η άμυνα έμπαζε, σώζοντας πολλά εξάμετρα σουτ, οι Εδεσσαίοι  στη συνέχεια έπιασαν ρυθμό αμυντικά και επιθετικά και έδειξαν ένα μέρος των δυνατοτήτων τους και επιβραβεύτηκαν με την 3η θέση της βαθμολογίας όπου βρίσκονται έχοντας τέσσερις νίκες μετά και την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 25-34

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 4-6, 7-9, 8-11, 8-15 (ημχ.), 11-18, 14-21, 17-25, 19-26, 23-29, 25-34

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Χαϊτίδης 8, Κουρτίδης 1, Τουνγκελίδης 8, Τσιτσίγκος 1, Θωμίδης 1, Μαλαμίδης, Κοβογλανίδης 3, Σισμανίδης, Γιαννακόπουλος, Φραγκούλης, Τσαυλός, Στρατηγέλης

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Αθ. Τζουβάρας 5, Κράλλης 8, Ανγκέλοφ 6, Δημάκης, Ντράσκιτς 2, Βαφείδης, Πάσχος, Κυριακού 6, Λιόφης, Λαζαρίδης 5, Τριανταφύλλου, Ρόμπης

Διαιτητές: Δελόγλου- Θεοδοσίου Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 4/58 – 1/3

Στο φ.α. αγώνα σημειώθηκε: «Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε και συνεχίστηκε κανονικά ο αγώνας».