Με το μυαλό στο φάιναλ φόρ ο Ολυμπιακός

ολυμπιακος ζαραβινας

Με το μυαλό να είναι στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Ολυμπιακός χωρίς να πραγματοποιήσει μεγάλη εμφάνιση, πέρασε και από την Δράμα επικρατώντας με 30-27 του τοπικού Χιλιώτη ΓΣ Δράμα 1986 και συνεχίζει αήττητος στην κορυφή της Handball Premier.

Μέχρι το 40ο λεπτό του αγώνα, το ματς ήταν πολύ κοντά στο σκορ (19-20), καθώς ο Ολυμπιακός έδωσε το δικαίωμα με την αποδοσή του στους γηπεδούχους να ελπίζουν για ένα καλό αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης οι “ερυθρόλευκοι” φόρτσαραν και κατάφεραν να πάρουν μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα φτάνοντας στους 34 βαθμούς και πλέον να επικεντρωθούν στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου και τον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ.

Κορυφαίος από την ομάδα του Χιλιώτη ήταν ο Αντάμοβιτς με 10 γκολ, ενώ από τον Ολυμπιακό ο Σανίκης με 9 τέρματα.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 6-11, 9-13, 13-16 (Ημίχρονο), 15-17, 19-20, 20-23, 21-24, 24-27, 27-30

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης, Τουνγκελίδης 11, Κοτσαμαρίκογλου 1, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 10, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 1, Γιαννακόπουλος 1, Παγωνίδης, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Σίνα, Φραγκούλης, Δαλάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 5, Σανίκης 9, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 3, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χλαραλης 5.

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης. Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/2-3/5

*Στο 53.30 λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Ολυμπιακού Ζαραβίνας Γεώργιος, διότι παραβίαζε την πλάγια γραμμή μπροστά από τον πάγκο των αναπληρωματικών της ομάδας του, παρενοχλώντας τις κινήσεις των αντιπάλων παικτών, ενώ προηγουμένως είχαν δοθεί εις βάρος των συνοδών της ομάδας του παρατήρηση και δίλεπτος αποκλεισμός.