Νίκη της Ελλάδας μέσα στο Βέλγιο με 26-24

Mε συγκλονιστικό τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα που ανήμερα των γενεθλίων του κατέβασε τα ρολά με 19/43 επεμβάσεις (44%), οι τρεις σε πέναλτι –δύο εκ των οποίων στα τελευταία 4 λεπτά- ενώ σκόραρε και 2 φορές, η Εθνική Ανδρών πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 26-24 απέναντι στο Βέλγιο για τα προκριματικά του ΕURO 2024.

Με αυτούς τους δύο πόντους η Ελλάδα έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης και θέλει να την σφραγίσει κερδίζοντας το Βέλγιο στη Χαλκίδα την επόμενη Κυριακή 12/3 στις 18:00 (ertsports).

Φοβερός Μπουκοβίνας με 9/19 και 2 γκολ!
Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, ούσα μπροστά στο σκορ με 5-1 (11’) με σερί 5-0 και τον Μπουκοβίνα να σταματάει συνεχόμενα σουτ και πέναλτι, αλλά και να σκοράρει από το ένα τέρμα στο άλλο.
Στη συνέχεια οι Βέλγοι αντέδρασαν και με συνεχόμενα γκολ του Ντε Μπελ κατάφεραν να μειώσουν 5-6 (16’) και λίγο αργότερα (19’) να ισοφαρίσουν 7-7.
Με τον Αραμπατζή η Εθνική προηγήθηκε ξανά (8-9), ενώ με τέρματα των Σάββα και Μπουκοβίνα (από το ένα τέρμα στο άλλο) πέρασε μπροστά με +2 (9-11) στο 28’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με +3 (10-13)με τέρμα του Τόσκα.
Ο τερματοφύλακας της Εθνικής ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9/19 επεμβάσεις (48%) με μία απόκρουση σε πέναλτι και 2 γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο!

Ανατροπή και νέο σόου Μπουκοβίνα!
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική είχε ένα κακό διάστημα (32-39)όπου το Βέλγιο με επιμέρους σκορ 6-1, ανέτρεψε το 11-14 και προηγήθηκε 17-15 με τέρμα του Γκλοριό.
Η είσοδος του Μπόσκου βοήθησε επιθετικά την Εθνική, ο αριστερός ίντερ με δύο γκολ και άλλα δύο από Λιάπη, Παπαβασίλη και τις νέες επεμβάσεις του Μπουκοβινα, η Ελλάδα πραγματοποίησε σερί 4-0 και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (17-19) στο 44’.
Με Λιάπη και Μπόσκο η Εθνική διατήρησε το +2 (19-21) στο 47’, ενώ με νέα επέμβαση του Μπουκοβίνα και γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο του Μυλωνά το σκορ έγινε 20-22 (50’).
Με σερί 3-0 και πέναλτι του Κετζιόρα το Βέλγιο πέρασε και πάλι μπροστά με 23-22 στο 53’.
Στο 56’ με το σκορ 24-24 η Εθνική δέχθηκε δύο δίλεπτες (Λιάπης και Κανδύλας) και πέναλτι το οποίο –εκτέλεσε ο Κετζιορα- αλλά σταμάτησε ο καταπληκτικός Μπουκοβίνας με τον Αραμπατζή να σκοράρει στο 57:20 για το 24-25.
Ο διεθνής μας τερματοφύλακας έκανε πάλι το θαύμα του λίγο αργότερα αποκρούοντας πέναλτι του Μπράουν με τον Μάλλιο να σκοράρει στην τελευταία επίθεση για το 24-26!

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 24-26
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημχ), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26
ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 2, Κέτερς 4, Μπράουν 2, Κόλμαν, Μπογιόν, Βανκόσεν, Κετζιόρα 4, Ουμς 1, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 7, Σπούρεν, Καντέλ 3, Ντελπίρ
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος 3, Λιάπης 4, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Τόσκας 1, Μπουκοβίνας 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 4.
Διαιτητές: Κασαντόρ- Νικολάου (Πορτογαλία), Παρατηρητής: Ρέιμπελ (Γαλλία), Κόκκινη: 47:50 Κόλμαν (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/5-2/2

*Ολλανδία- Κροατία 32-27 στο άλλο ματς του ομίλου
*Στα τελικά προκρίνονται οι δύο πρώτοι και οι 4οι καλύτεροι 3οι των ομίλων, χωρίς να υπολογίζονται τα αποτελέσματα με τους 4ους.