Ξέσπασε στο δεύτερο ο ΓΑΣ Κιλκίς

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς καθώς επικράτησε με 36-25 επι του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Η ομάδα του Κιλκίς άφησε πίσω την καταστροφική ήττα της πρεμιέρας από τον Φαίακα και ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, έφτασε στη νίκη κόντρα στην έμπειρη ομάδα του Απόλλωνα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 7-4 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια ο Απόλλων κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως ο ΓΑΣ Κιλκίς αύξησε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ του 20-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αύξησαν την απόδοσή τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Απόλλων να διεκδικήσει κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Το τελικό σκορ ήταν 36-25 και έτσι η ομάδα του Κιλκίς πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 36-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 7-7, 9-9, 12-12, 20-15 (ημχ.) 23-17, 25-18, 26-20, 30-21, 32-24, 36-25

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Βαφειάδης, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 1, Γρηγοριάδης 8, Δούγιας 8, Ιλερής 1, Κουσίδης 3, Μέγκας 8, Πετρίδης, Σακαλής 1, Τοκατζόγλου Α., Τοκατζόγλου Β. 4, Τριανταφύλλου, Φαχουρίδης Α. 1, Φαχουρίδης Σ. 1, Φυτανίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Παναγιώτης Μιχαηλίδης): Μασούρας, Μπρόϊκός, Καράγγελος 7, Βακουφάρης, Ρωμανίδης 2, Πανιόπουλος 1, Δραγάνης 7, Κοπαΐδης, Σουγιουλτζής 1, Μπιτσιάνης 2, Τσακαλίδης, Φωτιάδης, Μπαλέτας, Οικονόμου 5, Μέλιος, Ηλιάδης.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-0, Πέναλτι: 2/2-4/4

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Λαζαρίδης ανέφερε στο e-handball.gr: «Σήμερα απέναντι σε μια οργανωμένη ομάδα με έμπειρους παίκτες δείξαμε ότι θέλουμε να βγάλουμε αντίδραση μετά το καταστροφικό μας 60 λεπτο στην Κέρκυρα και θεωρώ ότι τα καταφέραμε αρκετά καλά. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Πτολεμαΐδα και το μυαλό μας είναι αποκλειστικά εκεί».