Οι Σέρβοι έχαναν τα… άχαστα (vid)

Όταν το γκολ δεν έρχεται με τίποτα. Η Κροατία πανηγύρισε τη νίκη επί της Σερβίας 32-22 στο Σπλιτ, στο πιο σημαντικό παιχνίδι του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών.

Και πώς αλήθεια να έχουν τύχη οι Σέρβοι, όταν οι Κροάτες, διέθεταν τον Μίρκο Αλίλοβιτς στη σύνθεσή τους, με τον δίμετρο τερματοφύλακα να χαρίζει την κορυφαία απόκρουση στην πρώτη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Αρχικά, λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημίχρονου ο Σέρβος τερματοφύλακας θέλησε να σκοράρει στην εστία των γηπεδούχων, αλλά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, με τον Αλίλοβιτς στη συνέχεια να καθαρίζει τη φάση.
Και στην αρχή του β’ ημιχρόνου ο Κροάτης τερματοφύλακας είδε τον Μπόγιαν Μπελιάνκσι να επιχειρεί βιαστικά το σουτ στην άδεια εστία, με αποτέλεσμα να καπακώσει την μπάλα, εν μέσω αποθέωσης.