Ο Δούκας δεν τα παρατά… (vds)

Τελικά, θα χρειαστεί τρίτος αγώνας προκειμένου να αναδειχθεί η ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση στη Handball League για την περίοδο 2017-18.

Ο ΑΣΕ Δούκα πήρε την εντός έδρας νίκη, επί του ΠΑΟΚ στο Δαϊς, έπειτα από έναν αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση με 24-22 (καν. αγ. 19-19), ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών και η 3η θέση θα παιχθεί το Σάββατο (26/5) στο γυμναστήριο της Μίκρας.

To παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, έχοντας και ένταση, με τον Δούκα να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει τη νίκη σε «νεκρό» χρόνο στην κανονική διάρκεια, όταν ο Ούρος Ζιβούλοβιτς με λόμπα σε εκτέλεση πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Το πέναλτι είχε καταλογιστεί δευτερόλεπτα νωρίτερα-κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε κάνεο το 19-19- στον Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς, καθώς, όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα: «Στο 59:58 ο αθλητής της β’ ομάδας, Βεσελίνοβιτς Σλόμπονταν, με αρ. φανέλας 77, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, για παρεμπόδιση εναρκτήριας ρίψης, για το λόγο ότι ήταν σε απόσταση μικρότερη των τριών μέτρων. Για το λόγο αυτό καταλογίσαμε ρίψη 7 μέτρων, βάσει του κανονισμού 8:10 γ. Το δελτίο του αθλητή δεν κρατήθηκε».

Με τον τερματοφύλακα Δημήτρη Μπραουδάκη να έχει εξαιρετική παρουσία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-3 (20’), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-7.
Ο ρυθμός άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και μετά την αστοχία του Ζιβούλοβιτς, ο αγώνας να οδηγείται στην παράταση. Στο 2ο πεντάλεπτο του έξτρα χρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες λύσεις, φθάνοντας στο τελικό 24-22.

ΑΣΕ ΔOYKA – ΠΑΟΚ 24-22 (παρ.)
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-3, 5-3, 6-5, 8-7 (ημ.), 10-9, 12-12, 13-14, 16-15, 16-17, 19-19.
Η παράταση: 1-1, 4-2
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μωραϊτης 2, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 1, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 6, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλά 1, Αραπακόπουλος 2, Κεδέρης 9.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Νικολαϊδης 1, Κοκώνης 1, Πούλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης.
Διαιτητές: Τσάκωνας, Κουτσός. Δίλεπτα: 9-6 Πέναλτι: 4/8-5/9